Zamość: Pilnie potrzebna krew!

2021-06-10 11:38

Zapasy tego cennego płynu są na wyczerpaniu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o donacje.

Stan zapasów krwi w magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest bardzo niski. Zwykle zwiększone zapotrzebowanie pojawia się w ścisłym sezonie wakacyjnym. Teraz problemy pojawiły się wcześniej – już na początku czerwca. Z powodu epidemii krwiodawców w ostatnim czasie było mniej, a szpitale przywracają odkładane operacje.

Krew i jej składnik są obecnie bardzo potrzebne w naszych szpitalach. Niestety borykamy się już z niedoborami w magazynach. Możemy liczyć tylko na Państwa. Państwo możecie zagwarantować, że zabiegi operacyjne będą się odbywały planowo, że wszyscy pacjenci, którzy nagle potrzebują krwi z powodu wypadku czy innych zdarzeń, otrzymają tę krew. Apeluję więc, jeśli macie taką ochotę i jesteście zdrowi, byście zapoznali się z warunkami jakie musi spełniać kandydat na dawcę i przyszli do naszego terenowego oddziału w Zamościu. — mówi dr n. med. Anna Mika, kierownik zamojskiego oddziału RCKiK

Zamojska placówka pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 13:00. Wszystkie informacje są szczegółowo opisane na stronie rckik.lublin.pl. Znajdują się tam także terminy planowanych terenowych akcjach poboru krwi. A te najbliższe w naszym regionie to 12.czerwca w Chełmie na parkingu pod galerią w godzinach od 10:00 do 14ej oraz 13. czerwca w Komarowie- Osadzie w Domu Kultury.

Jak przygotować się do oddania krwi

  • Zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi
  • Pij dużo soków owocowych i wody (przynajmniej litr płynów)
  • Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania
  • Ogranicz palenie! (Wstrzymaj się przynajmniej godzinę)
  • Unikaj tłustego jedzenia
  • Przynajmniej 24 h przez oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu

Jeżeli nie czujesz się zdrowym, miałeś w najbliższym czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowym!

O czym musisz wiedzieć przed oddaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, wirusem żółtaczki zakaźnej B lub C. Dawca musi wypełnić kwestionariusz, w którym zadawane są także intymne pytania, które pozwalają określić, czy oddana krew będzie bezpieczna dla pacjenta. Pamiętaj o możliwości zarażenia drugiej osoby, mimo że badania diagnostyczne nie potwierdzają obecności czynników chorobotwórczych (tzw. okienko serologiczne) i nie oddawaj krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na możliwość zarażenia.

A co robić po oddaniu krwi?

Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi.

Jak długo trwa donacja?

Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie od 2 godzin.