Wysokość obniżki czynszu uzależniona jest głównie od wielkości utraconych przychodów.
Wysokość obniżki czynszu określa się procentowo i różnicuje ze względu na procent utraconych przychodów: 30 i więcej procent utraconych przychodów — 10 procent obniżki, 40 i więcej procent utraconych przychodów — 20 procent obniżki, 50 i więcej procent utraconych przychodów — 30 procent obniżki, 60 i więcej procent utraconych przychodów — 40 procent obniżki, 70 i więcej procent utraconych przychodów — 50 procent obniżki, 80 i więcej procent utraconych przychodów — 60 procent obniżki, 90 i więcej procent utraconych przychodów — 70 procent obniżki, 100 procent utraconych przychodów-80 procent obniżki.
Obniżka stawki czynszu nie obejmuje jednak innych niż czynsz, opłat związanych z eksploatacją lokalu użytkowego.
Najemca danego lokalu ma prawo do obniżki czynszu w przypadku trudnej sytuacji finansowej wywołanej epidemią. W tym celu musi złożyć do Wynajmującego pisemny, umotywowany wniosek wraz z dokumentacją . Obniżka czynszu nie zostanie przyznana Najemcy, który zalega w czynszu, opłatach za świadczenia z tytułu najmu.
W przypadku konkretnych obniżek czytamy w Zarządzeniu:
1. Obniżka za marzec 2020 r. Wnioskodawca ubiegający się o przyznanie obniżki czynszu za marzec 2020 r. zobowiązany jest złożyć wniosek i dokumenty finansowo-księgowe za ten miesiąc, świadczące o trudnej sytuacji finansowej i spadku przychodów w stosunku do poprzedniego miesiąca kalendarzowego w związku z prowadzoną działalnością w danym lokalu. Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać wielkość (w zł) sprzedaży za luty i odrębnie za marzec. Wysokość obniżki w takim przypadku wynosi do 40% naliczenia wynikającego z umowy najmu.
2. Obniżka od kwietnia 2020 r. dla podmiotów nieprowadzących działalności
a) Wnioskodawca ubiegający się o przyznanie obniżki czynszu za okres od 01 kwietnia 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii, lub wcześniej do dnia wznowienia na swój wniosek działalności w lokalu, otrzymuje 80% obniżki czynszu na podstawie złożonego wniosku i załączonego do niego oświadczenia o zawieszeniu działalności w lokalu.
b) W przypadku stwierdzenia prowadzenia działalności, chociażby częściowej, w okresie objętym obniżką, udzielona zniżka zostaje cofnięta w całości za miesiąc, w którym stwierdzono prowadzenie działalności bez uprzedniego poinformowania wynajmującego.
c) Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia z wyprzedzeniem na piśmie oświadczenia określającego datę podjęcia zawieszonej działalności. Z dniem podjęcia zawieszonej działalności przyznana obniżka wygasa.
3. Obniżka od kwietnia 2020 r. dla podmiotów prowadzących działalność w ograniczonym zakresie
a) Wnioskodawca ubiegający się o przyznanie obniżki czynszu w związku z prowadzoną w lokalu, po 1 kwietnia 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii, działalnością w ograniczonym zakresie, zobowiązany jest złożyć:
- wniosek o obciążenie zaliczką czynszu w danym miesiącu w wysokości 50% naliczenia wynikającego z umowy najmu lokalu (dopuszcza się złożenie wniosku raz na kilka miesięcy, do odwołania),
- po zakończeniu każdego miesiąca, w ciągu 3 dni kalendarzowych drogą elektroniczną na adres [email protected], dokumenty finansowo-księgowe za poprzedni miesiąc, świadczące o trudnej sytuacji finansowej i spadku przychodów w stosunku do okresu wcześniejszego liczonego jako średnia miesięczna sprzedaży w okresie I kwartału 2020 r. Niespełnienie tego wymogu skutkuje obciążeniem do 100% należnego czynszu i kończy okres stosowania obniżki czynszu.
b) Ostateczna wysokość udzielonej obniżki czynszu, za miesiąc poprzedni, ustalona zostanie z uwzględnieniem obciążenia zaliczkowego i spadku wielkości sprzedaży.
§4
1. Za dokumenty finansowo-księgowe uważa się w szczególności: aktualny bilans, raporty kasowe, deklaracje podatkowe składane w Urzędzie Skarbowym, rachunki świadczące o kosztach, jakie poniósł wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością w danym lokalu.
2. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku Wynajmujący wzywa Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, drogą elektroniczną na adres: [email protected] w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania.
3. O sposobie rozpatrzenia wniosku Wynajmujący informuje Wnioskodawcę w terminie 30 dni od daty przyjęcia kompletnego wniosku.
4. Przekazanie dokumentów i prowadzenie korespondencji dotyczących obniżki czynszu może odbywać się za pomocą poczty elektronicznej. W takim przypadku, pismo/dokument uznaje się za doręczone, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby adresat mógł zapoznać się z jego treścią.
Wykonanie Zarządzenia powierza się Prezesowi Zakładu Gospodarki Lokalowej w Zamościu Sp. z o.o. Nadzór nad wykonaniem Zarządzenia powierza się Dyrektorowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość.
Zarządzenie obowiązuje do czasu odwołania stanu epidemii wywołanego koronawirusem.