Pracowali ciężko przez kilka miesięcy. Zostali wyróżnieni stypendiami i tytułami "Lider wiedzy i ochrony środowiska." Młodzież ze szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego w Mikołajki (6 grudnia) w Urzędzie Wojewódzkim w Zamościu, otrzymała wyróżnienia i prezenty od organizatorów tego projektu, czyli od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Lubelskiego Kuratorium Oświaty. To już 3. edycja tego konkursu.
Idea jest taka, żebyśmy młodych ludzi zachęcali do tego, żeby ta ochrona środowiska nie była tylko sferą rozmów, dyskusji. Chociaż w XXI wieku ta świadomość jest coraz większa i młodzi ludzie zwracają na to uwagę. Ale chcemy pokazać też, że ta ochrona środowiska ma różny wymiar. Od tej strony edukacyjnej, poprzez udział w olimpiadach, ale również kontakty z instytucjami, np. z przedstawicielem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy udział w spotkaniach w Parkach Narodowych. Młodzi ludzie chętnie się też angażowali w spotkania z naukowcami, brali udział w tematycznych konferencjach. — mówi prezes WFOŚiGW, Grzegorz Grzywaczewski.
Uczniowie w ramach programu działali też praktycznie, np. tworząc ścieżki edukacyjne za pomocą których pokazywali swoim rówieśnikom bogactwo przyrody naszego regionu.Budowali też karmniki, obserwowali zwierzęta i jak zapewniają dobrze się przy tym bawili:
Sam projekt konkursu był bardzo atrakcyjny, jeśli chodzi o tą część naukową, bo dużo rzeczy się dowiedziałem.Ale też to była bardzo fajna zabawa po prostu. Taka, którą mogłem spędzić na świeżym powietrzu.Na przykład stworzenie tego ogrodu mini botanicznego, bo to w takim domowym zaciszu, to jednak była praca fizyczna , ale bardzo przyjemna. Ale też jestem grafikiem, więc robiłem plakat dla Zoo w Zamościu oraz ulotki oo pszczołach miododajnych i o smogu. — mówi Jakub Bzdyra, lider ochrony środowiska z ZSP nr 1 w Zamościu .
Szczerze powiedziawszy, kiedy decydowałem się na ten projekt, to nie spodziewałem się, że da mi on tyle frajdy. Uważam, że takiego typu projekty są ważne, ponieważ nie tylko zbliżają nas do przyrody, ale także dają nam wiedzę jak o nią dbać. — dodaje inny laureat projektu, Emil Knybel z Technikum w Zespole Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie.
Nagrody w Programie otrzymali także nauczyciele zaangażowani w działania wyróżnionych uczniów.Pełną listę laureatów konkursu znajdziecie na stronie WFOŚiGW.
Polecany artykuł: