Kompleksowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych ma ruszyć już wkrótce. Dlaczego Miasto zdecydowało się na jego wprowadzenie?
- Chodzi nam o to by zbadać jak wygląda segregacja na osiedlach wielorodzinnych. Mamy informacje, że śmieci są słabo segregowane. Chcielibyśmy też ten system sprawdzić , zmierzyć, zważyć. Będziemy mieli podgląd na to w jakim tempie się zapełniają pojemniki , jak jest segregowany ten odpad w domach, jak później jest to odbierane, jak często, najważniejsze na koniec to też wskazanie mieszkańcom ,którzy nie segregują, że łatwo to wychwycić- mówi Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.
System obejmie 22 budynki wielolokalowe czyli około 800 gospodarstw domowych.Inteligentne pojemniki pojawią się w pięciu punktach miasta.
- Będzie to ulica Chłodna czyli mieszkania plus TBS, tam będzie takie jedne duże gniazdo. Następne- ulica Redutowa, kolejne- na Władysława Sikorskiego (od strony ulicy Granicznej), dwa gniazda będą na Osiedle "Małe Ciche" na ulicy Hrubieszowskiej. Lokalizacje nie zostały wybrane przypadkowo. Mają być najłatwiejsze do realizacji tego systemu- mówi Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – Damian Miechowiecki.
Modelowym osiedlem ma być" Małe- Ciche, które w całości zostanie objęte systemem , z niego mają trafić pierwsze miarodajne dane.
Umowa dotycząca pilotażowego uruchomienia Kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych w Zamościu została podpisana wczoraj.
Miasto ma nadzieje, że jeszcze w tym roku pojawia się pierwsze pojemniki , ale najbardziej prawdopodobny będzie przełom 2021 / 2022. Koszt wdrożenia w Zamościu SISO - około 4 mln złotych - całość pochodzi z z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) .Pilotażowy projekt zostanie zakończony 31 maja 2022 roku.