- Mieszkaniec segreguje w domu śmieci, wrzuca je do worka. Nakleja na worek odpowiedni kod kreskowy. Podchodzi do odpowiedniego pojemnika. Skanuje kod kreskowy, klapa pojemnika automatycznie się otwiera, odpady są wyrzucane, klapa się zamyka. Dla mieszkańca na tym kończy się cała obsługa. Jedyne co ma zrobić to prawidłowo posegregować i prawidłową naklejkę nakleić na worek- mówi Andrzej Oliński z firmy dostarczającej system inteligentnych pojemników.
Każdy z pojemników wyposażony jest w część elektroniczną, teletechniczną i mechaniczną, oprogramowanie systemu centralnego SISO . Tylko mieszkaniec danego osiedla będzie mógł wrzucić do nich śmieci dzięki kodowi QR. Śmieci po ich wrzuceniu do pojemnika, będą automatycznie ważone, inteligentne rozwiązania mogą doprowadzić do osoby , która źle segregowała odpady.
- Wiemy ile taki odpad ważył i znamy pojemność zapełnienia kosza. Jeśli są jakieś źle posegregowane elementy to możemy to ewentualnie zweryfikować ale już na wysypisku poprzez otwarcie konkretnego worka,zeskanowanie kodu i zrobienie zdjęcia. Jeżeli segregacja jest wykonana prawidłowo to taka informacja idzie bezpośrednio do osoby, która wyrzuciła te odpady "dziękujemy za prawidłowe posegregowanie odpadów". Jeżeli jest posegregowane nieprawidłowo , możemy, ale nie musimy, do tej osoby przesłać informację o poprawne segregowanie dlatego że znaleźliśmy nieprawidłowo posegregowane śmieci- dodaje Andrzej Oliński.
Sprawdzanie śmieci to ma nie być inwigilacja.
- Były takie pytania: dlaczego ktoś ma oglądać to co ja wyrzucam? Nie my jesteśmy od tego, żeby pilnować od tego jest firma, która odbiera te odpady. Z drugiej strony nie ma 100 procent sprawdzania. To są tylko wyrywkowe kontrole. Trafienie któryś raz na tę samą osobę jest mało prawdopodobne. Nie ma też- planów by 100 procent odpadów kontrolować- podkreśla Andrzej Oliński.
System był już sprawdzony w Ciechanowie.
- Urząd Miasta i mieszkańcy byli zadowoleni. Poprawiła się estetyka .Nie ma już otwartych śmietników, które straszą bałaganem po weekendzie. Jest lepszy odbiór ponieważ wiadomo kiedy pojemniki zostały napełnione. Mamy efekt ekologiczny- ludzie segregują odpady. Poziom segregacji podniósł się z 10 do 90 procent- kończy Andrzej Oliński.
Inteligentne pojemniki maja zastąpić zewnętrzne wiaty śmietnikowe i dotychczasowe gniazda przeznaczone na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny. Nowoczesne pojemniki mają być rozwiązaniem problemu między innymi podrzucania śmieci.