zamość

i

Autor: Wioletta Sawa

Zamość: Jak wyglądało przygotowywanie pisanek na Zamojszczyźnie?

2021-04-01 9:06

Malowane były najczęściej przed Wielkanocą ale ozdabianie jajek było kultywowane również po świętach. Pisanki to nieodłączny symbol Świąt Wielkanocnych to również symbol odradzającego się życia. Od wieków obecne w tradycji Na Zamojszczyźnie powstawały przy wykorzystaniu naturalnych barwników.

- Do barwienia pisanek używano kory z dębu czy jabłoni, również najbardziej popularne było barwienie jajek w łupinach cebuli czy w zielonej oziminie. Później już masowo do zdobienia, do malowania pisanek zaczęto wprowadzać farbki kupowane w sklepach - mówi Zastępca Dyrektora Muzeum Zamojskiego- Andrzej Urbański.

Na Zamojszczyźnie i Lubelszczyźnie pisanki wykonywane były głównie techniką batikową.

- Barwione jajka zdobione były za pomocą ostrego narzędzia, przede wszystkim jakiegoś nożyka, kozika, którym wydrapywano różnego rodzaju wzory . Na naszym terenie były to  między innymi grabki, jodełki , wiatraczki czy innego rodzaju zawijasy- 

- dodaje  Andrzej Urbański.

Pisanka jest powszechną nazwą stosowaną dla określenia jajek dekorowanych techniką batikową. Na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie stosowano także nazwy: pisęka malowanka , kraszanka, czy kraska. Kolorowe pisanki nie tylko zdobiły wielkanocne stoły ale były traktowane również jako drobne prezenty. Dziewczęta wręczały je chłopcom jak znak sympatii i miłości. Chrześniaków obdarowywali pisankami  ich rodzice chrzestni.  A w Biłgorajskiem z pisanek wykonywano pająki i zawieszano je u sufitu.