Na wystawie “Ocalić od zapomnienia” – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” zobaczymy stare, prawosławne świątynie. Będzie to 48 starych drewnianych cerkwi pochodzących z XVII, XVII i XIX wieku.
- Zawsze wiedziałem, że temat architektury drewnianej na Roztoczu ma potencjał, który pozostaje niewykorzystany. Cerkwie są symbolem wielokulturowości wschodniej Polski – to historia zapisana w drewnie – która jest mało znana, a wymaga starannej pielęgnacji i ochrony. Mam nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do promowania bogactwa i różnorodności Roztocza, jego atrakcji turystycznych oraz pomoże skierować powszechną uwagę na konieczność inwestowania w zachowanie dziedzictwa tego wyjątkowego regionu – mówi Tomasz Kłębek.
- Na wystawie zobaczymy cerkwie w różnym stanie, niektóre są w trakcie remontu, niektóre są wyremontowane, niektóre pozostawione same sobie. Mamy piękne perełki drewnianej zabudowy . Warto to pokazać, warto o to zadbać, żeby to ocalało. Zobaczymy po dwa zdjęcia z każdej cerkwi. Będzie pokaz multimedialny, zdjęcia z drona , zdjęcia tradycyjne, całe widowisko.- mówi Mirosław Chmiel z Zamojskiej Grupy Fotograficznej.
Wystawa to efekt projektu Tomasz Kłębka z Zamojskiej Grupy Fotograficznej. Za projekt autor dostał stypendium twórcze Ministra w Dziedzinie Sztuk Wizualnych. Celem projektu było wykonanie cyklu fotografii zabytkowych drewnianych obiektów budownictwa cerkiewnego znajdujących się na terenie Roztocza.
Otwarcie wystawy już 12 listopada , o godz. 17.00 w Zamojskim Domu Kultury.