- Nie afiszujmy się z gotówka, którą mamy przy sobie. Nigdy nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej lub na karteczce w portfelu. W przypadku utraty portfela możemy mieć pewność, że pieniądze z naszego konta szybko znikną . Pamiętajmy o zawieszonej na ramieniu torebce , saszetce z dokumentami czy siatce z zakupami, które nie pozostawiajmy ani na chwilę bez nadzoru . Zwracajmy uwagę na tak zwany "sztuczny tłok ". Może to oznaczać , że w pobliżu są kieszonkowcy, którzy tylko czekają na to by okraść swoją potencjalną ofiarę- informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu- starszy sierżant Dorota Krukowska- Bubiło.
Kieszonkowcy dbają by nie wyróżnić z tłumu. Wykorzystują gazetę, reklamówkę, ubranie , pod które chowają skradziony portfel. Nie działają w pojedynkę. Wykorzystują kilka sposobów by okraść. Tworzą sztuczny tłok , delikatnie popychają ofiarę w bok by ofiara się obróciła co pozwoli im wyjąć portfel, blokowanie wejścia do na przykład autobusu i jednoczesne popychanie ofiary, zajmowanie rozmową, kopnięcie, wywołanie zbiegowiska czy nietypowej sytuacji, która ma odwrócić uwagę ofiary.
Kieszonkowcy działają w środkach komunikacji miejskiej , sklepach, na rynkach. Sięgają do kieszeni, przecinają torebki czy plecaki .
Schowajmy dobrze portfel , nie nośmy w nim dokumentów by potencjalny złodziej , nie mógł również ukraść naszych danych osobowych które może wykorzystać na przykład przy wyłudzeniu kredytu czy zaciągnięciu pożyczki.