zamość

i

Autor: Wioletta Sawa

Zamość: Za nami zamojski dzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego

2021-08-02 8:09

1. sierpnia w Zamościu odbył się drugi dzień Festiwalu "Stolica Języka Polskiego". W programie były spotkania z autorami książek, rozmowy o literaturze, koncert i spektakl audiowizualny. Były propozycje dla małych i dorosłych czytelników.

Patronem tegorocznej odsłony festiwalu jest Tadeusz Różewicz.

- Tadeusz Różewicz jest naszym patronem, chcemy o nim pomyśleć, porozmawiać, zastanowić się czego możemy się od niego nauczyć w tych trudnych czasach. Różewicz jest poetą trudnego czasu, miał za sobą bardzo trudne przeżycia  i doświadczenia wojenne.  My też być może jesteśmy w wojnie, takiej innej pandemicznej, którą toczymy indywidualnie i to wpływa na nasze życie i to nas dotyczy. Od Tadeusza Różewicza być może możemy się nauczyć sceptycyzmu , może właśnie to jest nam potrzebne- sceptycyzm do różnych rzeczy i dystans w życiu, by nie wszystko brać na poważnie i nie wszystko przeżywać tak niepotrzebnie dramatycznie bo wiele rzeczy się rozwiązuje wcześniej czy później tylko trzeba trochę spokoju i cierpliwości- mówi Dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego- Piotr Duda.

Zamojski  dzień festiwalu  rozpoczął się na Rynku Wodnym  "Zagadkowa niedzielą" Katarzyny Stoparczyk w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego.   O książkach od serca rozmawiano potem  z Krystyną Czubówną, a o " Zamojskim Kickboxingu Literackim" z Grażyną Plebanek. W dalszej części dnia pasjonaci historii Zamościa mieli okazję posłuchać o historii stołu szwedzkiego i obejrzeć inscenizację w wykonaniu Stowarzyszenia "Turystyka z pasją". Dla chętnych zorganizowane było zwiedzanie miasta z przewodnikiem. O języku w pasmie językowym rozmawiały prof. Danuta Kępa- figura i prof. Magdalena Ślawska w spotkaniu  " Między biologią a grzecznością" . O 13.15 zorganizowano spotkanie " O bibliofilstwie i bibliomanii" Ewy Hadrian. O godzinie 14.00 o ulicach i placach Zamościa rozmawiali Jakub Żygawski, Boddan Nowak i Piotr Piela. Po tym spotkaniu Justyna Sobolewska rozmawiała z Marleną Jarosz, autorką książki " Starsza pani spod piątki" o jej debiucie literackim. Kolejne spotkanie literackie odbyło się tym razem w BWA na temat książki Rafała Hetmana.  O godzinie 15.30 o młodym obliczu Tadeusza Różewicza  z Januszem Drzewuckim rozmawiali Bogusław Wróblewski i Wiesława Turżańska. O godzinie 17.30 dyskutowano  o golemach i grozie w trakcie spotkania z Piotrem Pazińskim i Maciejem Płazą.  "Dopokąd idę"- poezja Cypriana Norwida w wykonaniu Jerzego Zelnika z muzyką Wojciecha Konikiewicza  była kolejnym punktem programu. Nastepnie odbył się recital "To co najpiękniejsze" Ewy Dałkowskiej. Zamojski dzień festiwalu zakończył spektakl audiowizualny na podstawie "Bajek robotów" z udziałem Katarzyny Czubówny i Krzysztofa Wakulińskiego", w reżyserii Jacka Jędrasika, wizualizacje przygotował Karol Jaworski.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie potrwa do 7 sierpnia.