W krasnobrodzkim sanatorium przebywa od 17 marca 2022 roku obecnie 38 osób, z czego 29 to osoby niepełnosprawne. To dzieci na wózkach inwalidzkich, niewidome lub z upośledzeniami umysłowymi. Przyjechali z miejscowości Znamjanka na Ukrainie.
- Mieszkają w budynku po szkole , szkoła została zaadoptowana na potrzeby tej grupy . Były tam sypialnie, była jedna łazienka , ale nie było miejsca do przygotowywania posiłków nie było też jadalni . Na ten cel pozyskaliśmy pieniądze - mówi Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego imienia Janusza Korczaka w Krasnobrodzie - Barbara Kowal.
- Mamy teraz nowoczesną kuchnię z nowoczesnym sprzętem- piekarnikiem, mikrofalówką , płytą indukcyjną. Mamy piękne meble . Po drugiej stronie kuchni znajduje się jadalnia . Stołówka jest dostosowana do dzieci niepełnosprawnych , dzieci na wózkach mają ten komfort, że mogą sobie wygodnie usiąść przy stole . Jest odpowiednia wysokość stolików więc dzieci mogą sobie razem zjeść posiłek . Wcześniej dzieci musiały się ubierać i chodzić na stołówkę do sanatorium. Ta inwestycja bardzo nam pomogła i usprawniła- mówi Anna Kawecka z sanatorium.
- Od kiedy osoby niepełnosprawne z Ukrainy znalazły się w sanatorium od tego czasu nasi wolontariusze z Zamościa zaczęli tu przyjeżdżać, pomagać i w ten sposób się ta współpraca zaczęła. Rozpoznaliśmy różne potrzeby . Największą okazało się miejsce, gdzie dzieci mogą zjeść , gdzie można przygotować posiłki . Współpracujemy z niemieckim Czerwonym Krzyżem . Udało nam się wpisać ten projekt większy i takie miejsce stworzyć . Chcieliśmy, żeby te warunki były domowe, a osoby niepełnosprawne czuły się komfortowo i godnie - mówił Dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Maciej Budka.
Wyremontowanie kuchni i jadalni oraz dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych kosztowało 269 tysięcy złotych.