- Ustawa wprowadziła podział tych urządzeń na trzy grupy. Pierwsze to urządzenia wspomagające ruch, należą do nich rolki , wrotki, deskorolki, hulajnogi tradycyjne. Druga definicja pojazdu to hulajnoga elektryczna. Trzecia grupa to urządzenia transportu osobistego do tej grupy możemy zakwalifikować deskorolkę elektryczną lub też urządzenie samobalansujące - informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu- Dorota Krukowska- Bubiło.
Osoby korzystające z nich nabyły prawa i obowiązki a hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.
- Zmiany są duże i warto już teraz skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami- dodaje Dorota Krukowska- Bubiło.
Zgodnie z nową ustawą na tradycyjnych hulajnogach wrotkach czy deskorolkach będzie można jeździć chodnikiem i droga dla rowerów, na hulajnodze elektrycznej - tylko drogą dla rowerów i jezdnią jeśli ruch po niej odbywa się po niej z prędkością nie większą niż 30 km/h - jeśli te warunki nie będą możliwe do spełnienia to również chodnikiem. Użytkownicy deskorolek elektrycznych i urządzeń balansujących mogą jeździć droga dla rowerów i chodnikiem, nie mogą za to poruszać się się po jezdni.Ustawa wprowadza również zakaz jazdy po drodze hulajnogą elektryczną , deskorolka elektryczna i urządzeniem balansującym dzieciom poniżej 10 roku życia.
Ustawa wprowadza również zakaz jazdy po drodze hulajnogą elektryczną , deskorolką elektryczną i urządzeniem balansującym dzieciom poniżej 10 roku życia.