zamość

i

Autor: Wioletta Sawa

Zamość: Ule z recyklingu. To pierwsza taka pasieka w mieście

2021-08-16 13:26

16 sierpnia na terenach zielony przy ul. Strefowej w Zamościu zainaugurowano otwarcie pierwszej pasieki z recyklingu. Znajdują się tam trzy ule zbudowane z zużytego sprzętu AGD a dokładnie z bębnów od pralek automatycznych.

- Jak wiemy populacja pszczół od kilku lat maleje. Naszym obowiązkiem jest podjąć działania takie aby do tej sytuacji nie dopuścić . Pszczoły są bardzo potrzebne środowisku, odpowiadają za 1/3 żywności. Ta akcja ma na celu podnieść świadomość ekologiczną . Wybraliśmy teren przy ulicy Strefowej, to teren zieleni izolacyjnej, która oddziela osiedle Karolówka od specjalnej Strefy Ekonomicznej . Jest tutaj dużo przestrzeni . Są młode nasadzenie drzew i krzewów. Myślę, że to teren idealny na tego typu przedsięwzięcie. Ule są bardzo ciekawe. Jest to pierwsza miejska pasieka. Jest to pewnego rodzaju eksperyment   Mam nadzieje, że będzie udany i że zainteresujemy tę akcją młodzież - mówi Zastępca Prezydenta Zamościa- Piotr Zając.

- Niespełna rok temu Zamość przystąpił do projektu elektryczne śmieci i na ulicach Zamościa pojawiły się czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i my jako fundacja "Odzyskaj środowisko" złożyliśmy takie zobowiązania, że elektroniczne śmieci zamieniamy na ule. Dzisiaj dziękując mieszkańcom Zamościa za zaangażowanie stawiamy i inaugurujemy miejska pasiekę. to są ule wielkopolskie , 10-ramkowe , które wyróżniają się w scenerii miasta swoim wzornictwem. autorem projektu uli jest Tomasz Waśkiewicz. Obudowa korpusa powstała z bębnów od pralek . Najpierw musieliśmy bębny od pralek wyprostować , potem pociąć w charakterystyczny kształt heksagonu, który nawiązuje do plastra miodu . Pszczoły miodne i inne owady zapylające są bardzo ważne w całym ekosystemie . Pasiece towarzysza tez tablice edukacyjne wykonane także z recyklingu. Zamość jest drugim miastem w województwie gdzie pojawiły się takie ule z recyklingu. Są już w Świdniku, przed nami jeszcze we wrześniu Kraśnik . Dzięki naszym ulom, mieszkańcy Zamościa zyskają przede wszystkim miód , który będzie można już spróbować w czasie wiosennego miodobrania w 2022 roku ale także ma to być miejsce edukacji ekologicznej , chciałabym by najmłodsi ale i starsi czy seniorzy mogli korzystać z różnego rodzaju pszczelich warsztatów . Edukacja ekologiczna ma duże znaczenie a my pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu- mówi Kinga Rotkiewicz Fundacja "Odzyskaj środowisko".

Pasieka będzie jest opieką zawodowego pszczelarza, który zadba o dobrostan pszczół i przeprowadzi miejskie miodobranie.

- Dużo dzisiaj jest chemizacji. Rolnicy podtruwają pszczoły. Jest powiedzenie, że 4 lata po wyginięciu pszczół i my wyginiemy, dlatego tak ważne jest by do tego nie doszło. W naszej pasiecie z recyklingu jest 40- tysięcy pszczół w każdym ulu osobno. Warunki powinny być dla nich dobre. Będę się opiekował ulami, będę przeglądał ule. Rozwój i kierowanie rozwojem pszczół to będzie moje zadanie- mówi mistrz pszczelarski- zajmujący się pszczołami od 40 lat-  Janusz Czewara.

Miejska pasieka to  element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.