zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

Medycyna

O wcześniakach i wcześniactwie w zamojskim szpitalu. Za nami obchody Dnia Wcześniaka

2023-11-20 11:53

Wcześniaki i ich rodziny obchodziły 17. listopada swoje święto w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła w Zamościu. Celem tych obchodów były nie tylko wspólne świętowanie, ale też zwrócenie uwagi społeczeństwa, na problemy wcześniaków i ich rodzin.

- Celem obchodów jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów dzieci urodzonych przedwcześnie oraz trudności z jakimi borykają się ich rodziny. Każde takie narodziny są zaskoczeniem dla rodziców oraz ogromnym wyzwaniem dla personelu medycznego. Tylko wtedy, gdy poród jest bezpieczny, a wcześniak ma zapewniona kompleksową opiekę, ma szansę przeżyć i zdrowo się rozwijać. Wcześniakom trzeba poświęcić mnóstwo uwagi – zarówno w trakcie porodu, jak i podczas późniejszej opieki. Przedwczesne porody są zawsze dla nas - lekarzy, położnych, pielęgniarek sytuacjami nieszablonowymi, charakteryzują się wieloma zmiennymi. Tu liczy się czas, bo od szybkich decyzji - mówi lek. med. Marzena Słomian- Ordynator Oddziału Neonatologii w  Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła w Zamościu.

Świąteczna iluminacja w stylu PRL coraz bliżej! Już montują światełka!

- W naszym szpitalu leczymy rocznie ok 120-140 wcześniaków, w większości są to dzieci urodzone powyżej 32 tyg. ciąży ale kilkoro rocznie mamy dzieci <32 tyg. ciąży. Stanowi to ok 11%wszystkich urodzeń, dlatego tak dużo, że Oddział Położniczy i Neonatologiczny są oddziałami III st. referencyjności i przesyłane tu są mamy zagrożoną ciążą z ościennych Szpitali( Biłgoraj, Hrubieszów, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski). Wcześniactwo jest poważnym problemem ogólnoświatowym. Każdego roku 15 milionów dzieci przychodzi na świat za wcześnie – z tego ok. 500 000 w samej Europie. W Polsce rodzi się ok. 300 000 dzieci rocznie, z czego ok. 7% przedwcześnie, a więc przed 37. tygodniem ciąży. Spośród wszystkich rodzących się w ciągu roku dzieci 5,5% ma masę poniżej 2,5 kg. W tym 0,46% to dzieci z masą 500-999gramów. Wcześniaki wymagają wielospecjalistycznej opieki lekarskiej, wielu badań diagnostycznych ( z krwi, pracownianych, różnych zabiegów leczniczych (prowadzenia żywienia pozajelitowego oraz do żołądkowego i przez zgłębnik, prowadzenia terapii oddechowej) . Na naszym Oddziale pracuje na stałe 6 lekarzy specjalistów neonatologii, 1 lekarka rezydentka neonatologii, dodatkowo na dyżurach pracują 2 specjalistki neonatologii i 1 kardiolog dziecięcy. Ponadto ściśle współpracujemy z kardiologiem dziecięcym, okulistą, chirurgiem dziecięcym, neurologiem dziecięcym, laryngologami, radiologami, fizjoterapeutą, neurologopedą, ortopedą. Pacjentami zajmuje się 20 położnych i 7 pielęgniarek w większości są to specjalistki pielęgniarstwa neonatologicznego.- dodaje lek. med. Marzena Słomian.

W tym roku na Oddziale Neonatologii urodziło się 88 wcześniaków.

Zobacz też:

Na starcie mają pod górkę.