szczepienia

i

Autor: https://pixabay.com

Zamość: 15. marca osoby przewle chore będa się mogły się zaszczepić przeciw Covid-19

2021-03-11 10:29

15. marca rozpocznie się szczepienie osób przewlekle chorych. W zamojskim szpitalu starym będą to głownie osoby z oddziału hematologicznego.

Po szczepieniach  osób z grupy 0, seniorach i nauczycielach, 15 marca  rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych. Rejestracja ruszyła już 10 marca.

Są to osoby z chorobami hematologicznymi, nowotworowymi, z niewydolnością płuc , pacjenci wentylowani mechanicznie. Nie wiemy jeszcze ile będzie tych osób. Skierowania są generowane automatycznie z systemu informatycznego na podstawie danych, który posiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiemy się ile będzie osób kiedy dostaniemy konkretne skierowania. Oczywiście każdy decyduje sam czy che być zaszczepiony czy nie. Dodatkowym potwierdzeniem tego jest decyzja lekarza czy pacjent może być zaszczepiony ze względów zdrowotnych czy nie może być zaszczepiony- informuje Prezes- Zamojskiego niepublicznego Szpitala - Mariusz Paszko.

Od 15 marca rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych z grupy 1 B, są w niej pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne, pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej. Grupa ta została poszerzona dodatkowo o osób u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia, oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów

Dla większości pacjentów skierowania na szczepienie będą wygenerowane automatycznie. Z uwagi na rozszerzenie grupy 1B, oraz indywidualne szczególne przypadki, niektóre osoby z grupy 1B będą musiały zgłosić się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub spotkanie osobiste). W szczególności dotyczy to: osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia, osób oczekujących na przeszczep, osób nie korzystających z publicznego systemu ochrony zdrowia, osób chorych onkologicznie leczonych w ramach badań klinicznych lub osób poddanych niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego)- informuje serwis Rzeczpospolitej Polskiej - www.gov.pl