zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

GALERIA

Zamojskiemu PSONI stuknęło 30 lat

2023-09-22 8:23

Pracownicy, rodzice i goście świętowali 21.09 okrągły jubileusz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Na uroczystej gali 30-lecia PSONI Koło w Zamościu były przemówienia, podziękowania i gratulacje. Wspominano i mówiono o dalszych planach.

PSONI  powstało w 1992 roku z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, którzy postanowili zrobić coś dla siebie i swoich dzieci. Jedną z założycielek była Emilia Wardach, mama Elżbiety, która urodziła się z porażeniem mózgowym.

- Po tym jak  moja córka skończyła szkołę specjalną to pojawiła się mobilizacja, żeby była w grupie, wśród swoich rówieśników. Zebrałyśmy się w kilka osób i doszłyśmy do wniosku, że możemy założyć Koło. Spotykałyśmy się w domach. Zdeterminowani, żeby stworzyć coś dla naszych dzieci zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. Tak to się zaczęło i trwa do dzisiaj  i aż trudno uwierzyć, że minęło już 30 lat.

Rodzice otrzymali od Urzędu Miasta Zamościa budynek po byłym zamojskim żłobku i stworzyli stowarzyszenie. W 1993 roku powstał ośrodek rewalidacyjno- wychowawczy, pół roku później otworzono warsztat terapii zajęciowej.

- Zaczynaliśmy w  wyremontowanym budynku po byłym żłobku. Były wówczas trzy grupy  czyli dwadzieścia troje dzieci. Mieliśmy jeden bus 9- osobowy. Były to trudne czasy. Kiedy się spojrzy na te 30 lat to na dzisiaj obejmujemy opieką  prawie dwieście niepełnosprawnych osób i dalej się chcemy rozwijać - mówi Marian Kondrat - Przewodniczący stowarzyszenia przez 18 lat.

Działa już pijalnia wody w Bydgoszczy

Z okrąglej rocznicy cieszy się przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Zamościu - Jadwiga Stromkie.

- Obchodzimy okrągły jubileusz. W  okresie 30- lat dużo się zadziało, dużo się zmieniło. Zaczynaliśmy od małych grup a teraz mamy około dwustu podopiecznych.Zamojskie koło powstało z inicjatywy rodziców i ta inicjatywa trwa do dzisiaj. Mamy teraz więcej placówek, więcej młodzieży. Rozwijamy się, małymi krokami idziemy do przodu. Cieszymy się bardzo, że możemy cokolwiek zrobić dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Naszym priorytetem jest aby dzieci i ich rodzice byli zaopiekowani.

- W logotypie tego stowarzyszenia są takie uchylone drzwi. To logo oddaje sens tego stowarzyszenia. trzeba uchylać drzwi osobom, które tego potrzebują i które chcą się aktywizować i w tym stowarzyszeniu spotykają taka pomoc- podkreśla Zastępca Prezydenta Zamościa- Piotr Orzechowski.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu prowadzi obecnie Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej, świetlicę , Mieszkania treningowe. Obecnie remontuje dawny budynek po sądzie pracy na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) jest organizacją pozarządową, samopomocową. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, aktywizowaniu ich oraz wspieranie ich rodzin. w Polsce działa 120 takich kół PSONI.