Projekt podzielono na etapy, a pierwszy z nich odbył się w siedzibie Urzędu Pracy. W spotkaniu wzięło udział 20 podopiecznych stowarzyszenia, którzy mieli okazję samodzielnie przejść przez poszczególne stanowiska w urzędzie – od punktu informacyjnego, przez rejestrację, po spotkania z doradcami zawodowymi i pośrednikami pracy. Dzięki temu uczestnicy zdobyli wiedzę na temat swoich praw związanych z zatrudnieniem, możliwości zarobkowania, a także korzyści wynikających z łączenia pracy z otrzymywaniem wsparcia socjalnego.
Kolejnym etapem projektu była organizacja grupowych i indywidualnych porad zawodowych, które pozwoliły każdemu z uczestników stworzyć swój osobisty plan rozwoju zawodowego. Dzięki temu podopieczni „Krok za krokiem” mogli precyzyjnie określić swoje cele zawodowe oraz sposoby ich realizacji.
Obecnie niektórzy z uczestników biorą udział w praktykach zawodowych, które odbywają się m.in. w Książnicy Zamojskiej, Zamojskim Urzędzie Pracy oraz w restauracji „Peron” prowadzonej przez spółdzielnię socjalną. Praktyki są realizowane pod okiem osobistych trenerów pracy, co zapewnia wsparcie na każdym etapie nauki.
Zamojski Urząd Pracy zamierza kontynuować współpracę ze Stowarzyszeniem „Krok za krokiem” i rozwijać projekt, aby tworzyć jeszcze lepsze warunki pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki tej współpracy osoby z niepełnosprawnościami otrzymują wszechstronne wsparcie, które przygotowuje je do podjęcia pracy i umożliwia realizację indywidualnych ścieżek kariery. I tą współpracę ze towarzyszeniem będziemy na pewno kontynuować, nie zakończymy jej na tym jednym projekcie. Dalsza współpraca będzie skoncentrowana na tworzeniu lepszych warunków dla osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Taka inicjatywa pokazuje jak bardzo wartościowymi pracownikami i pełnoprawnymi członkami społeczności mogą być osoby z niepełnosprawnościami. Pod warunkiem oczywiście, że dostaną odpowiednie wsparcie i szansę na rozwój — podkreśliła Katarzyna Kimak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu.
Projekt pokazuje, jak wiele korzyści może przynieść wsparcie osób z niepełnosprawnościami w ich rozwoju zawodowym. Jak wynika ze statystyk, w Polsce jedynie 30 procent osób korzystających ze świadczeń z tytułu niepełnosprawności jest zarejestrowanych w urzędach pracy. Dlatego tworzenie programów i inicjatyw, które umożliwiają im pełne uczestnictwo w rynku pracy jest bardzo istotne.
Zobacz też: Dzień Nauczyciela w Zamościu!