zamość, dom kultury

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość; W 2022 roku budynek ZDK-u zmienił swoją elewację po ponad 50 latach

Zamojski Dom Kultury podsumował ubiegły rok

2023-01-24 12:22

Planowane imprezy zostały zrealizowane , inwestycje zakończone pomyślnie , dopisali też widzowie . Tak można określić Rok 2022 w Zamojskim Domu Kultury.

Zamojska placówka kulturalna podsumowała ubiegły rok swojej pracy. Był to rok , w którym działalność  ZDK powróciła na dawne tory po covidowym przestoju . Był to też rok, w którym udało się zakończyć kilka inwestycji , które poprawiły funkcjonowanie placówki.

- Wydaje się , że to był dobry rok zarówno w naszej działalności merytorycznej  jak i inwestycyjnej. Widać też, że frekwencja wyraźnie wzrosła - mówi Dyrektor ZDK- Janusz Nowosad.

2022 Rok był też rokiem szczególnym ze względu na wybuch wojny na Ukrainie, ZDK wyszedł naprzeciw potrzebom , które wówczas nagle się pojawiły.

- W naszym mieście pokazali się wówczas uchodźcy z Ukrainy- mamy z dziećmi . Trzeba było zareagować i to też zrobiliśmy. Zaproponowaliśmy wstępnie instytucjom kultury stworzenie takiej koalicji. Nasz pomysł  polegał na tym by każdego dnia tygodnia w danej instytucji odbywały się zajęcia dla matek  z dziećmi z Ukrainy. To się spotkało z dużym odzewem. Takie zajęcia prowadziliśmy od lutego  do Wielkanocy. Potem prowadziliśmy zajęcia "Krąg wsparcia" dla osób , które nie radziły sobie z tą sytuacją - przypomina Dyrektor ZDK- Janusz Nowosad.

Przy okazji różnych imprez ZDK wspólnie z Czerwonym Krzyżem pomagał też materialnie- zbierając środki na rzecz Ukrainy i  przy punkcie recepcyjnym na krytej pływalni w Zamościu.

Równolegle do tego ZDK prowadził normalną działalność kulturalną . Organizując koncerty, wystawy, spotkania, bale, giełdy kolekcjonerskie, konkursy recytatorskie, przeglądy teatralne, konkursy wokalne.

ZDK zaproponował też ponad 50 warsztatów edukacyjno- artystycznych od tematu rzeźby  przez sztuki wizualne aż po teatr.

- Przerosło to nasze oczekiwania. To dla nas jest o tyle ważne, że na tych warsztatach pojawiały się przedszkola i szkoły . Naturalne jest , że  próbujemy przyciągnąć do siebie uczestników a później odbiorców. To była armia ludzi, która przewinęła się na tych warsztatach - mówi Dyrektor ZDK- Janusz Nowosad.

Frekwencja dopisała też przy organizowaniu różnych również tych cyklicznych wydarzeń kulturalnych.

- To prawie 100 procentowy wzrost. Jarmark Hetmański i Festiwal Produktu Lokalnego Smaki Zamościa i Roztocza to  ponad 10 tysięcy osób, to pokazuje , że wszystko  wraca wszystko do normy .  Noc Świętojańska to  prawie 3 tysiące odbiorców ,  47. Zamojskie Lato Teatralne-  cieszyło się bardzo dużą frekwencja, przez cały rok trwał  projekt  Za horyzont wyobraźni- który zgromadził  prawie 5 tysięcy uczestników - wylicza Janusz Nowosad.

Sporą liczbę widzów zgromadziły tez inne imprezy ZDK-u - Karnawał Sztukmistrzów, Wędrująca Estrada, jesienne spektakle, Eurofolk i Wigilia Mieszkańców .Przez cały 2022 rok działało w placówce około 400 osób w różnych zespołach i klubach ZDK, placówka wynajmowała też salę widowiskową przy 60 różnych wydarzeniach komercyjnych. W tym prawie 30 wydarzeniach dla dzieci I młodzieży, wszystkie zgromadziły ponad 20 tysięcy widzów.

ZDK nie tylko poprawiał swoją frekwencje po covidowej przerwie ale również swoje funkcjonowanie dzięki zakończonym inwestycjom.

- Termomodernizacji uległy wszystkie ściany zewnętrzne budynku , przy okazji remontu ulicy Partyzantów udało się też zrobić na nowo plac przed Zamojskim Domem Kultury ,  niezmiernie ważne jest to że pojawiły się ławki, na które będą mogli usiąść widzowie  czekający na spektakle na przykład w okresie letnim . Zostały odnowione schody główne. Zmieniła się też elewacja budynku, która była niezmienna od 1964 roku. Mamy też instalację fotowoltaiczną . W tym obrębie inwestycyjnym też było bardzo dobrze - podkreśla  Dyrektor ZDK- Janusz Nowosad.

Ubiegły rok przyniósł też pewną nowość, została utworzona Orkiestra Jarmarku Hetmańskiego, która będzie teraz przygrywać na każdej kolejnej edycji tego wydarzenia.

Kolejnym plusem 2022 roku było powiększenie się liczby leśmianowskich bajkowych postaci na terenie miasta. W Bramie Szczebrzeskiej pojawiła się kolejna (już 6- ta) - tym razem Szewczyk​a- autorstwa Barłomieja Sęczawy.