Tomograf może badać zarówno pacjentów z dużą masą ciała jak i małych pacjentów z oddziału pediatrycznego.
- To jest urządzenie nowej generacji, które przenosi nas na nowy poziom diagnostyki. Tomograf jest wyposażony w detektor składający się ze 128 rzędów sub milimetrowych, które dają nam możliwość w jednym obrocie zobrazowania 8 centymetrów badanego człowieka. To jest bardzo duży obszar. Dzięki temu szybkość badania jest olbrzymia. Badanie klatki piersiowej, brzucha, miednicy możemy zrobić w jednym ciągu w kilkanaście sekund. To jest ważne u pacjentów powypadkowych, których mamy sporo na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, jak i u pacjentów z ograniczonym kontaktem. Dzięki szybkiemu badaniu ograniczamy konieczność powtarzania badań i dzięki temu ograniczamy też dawkę - mówi Kierownik Zakładu Radiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, specjalista radiodiagnostyki - Paweł Nowaczyński.
Poza samym tomografem, który daje pracownikom zakładu radiologii dane do diagnostyki, został też zainstalowany serwer z aplikacjami diagnostycznymi, który podnosi poziom możliwości diagnostycznych. Komplet oprogramowania pozwala diagnozować między innymi udary, nowotwory czy progresje chorób.
Nowe urządzenie poszerzyło możliwości diagnostyczne w kardiologii, neurologii, onkologii czy pediatrii.
Obecnie zakład radiologii w zamojskim szpitalu wykonuje około 65 tysięcy procedur rocznie w tym ponad 20 tysięcy tomografii komputerowej.
Zobacz też:
Jubileusz szpitala