- Zmysły ludzie nie są w stanie zdiagnozować obecności tlenku węgls w powietrzu, w atmosferze, w której przebywamy, w mieszkaniu, w miejscu, można powiedzieć najbardziej bezpiecznym. Jeżeli są to niewielkie stężenia czadu to na początku osoby mogą skarżyć się na bóle głowy, zmęczenie. Natomiast w stanach awaryjnych, w przypadku dużego stężenie tlenku węgla to mieszkańcy takiego mieszkania czy domu, w którym czad się pojawił mogą tracić świadomość. Może dojść do sytuacji tragicznych. Spotkania z tlenkiem węgla możemy nie przeżyć- mówi Komendant Miejski Zamojskiej Straży Pożarnej- brygadier - Andrzej Szozda.
- Zawsze będziemy zachęcali do tego, aby mieszkania wyposażać w czujniki tlenku węgla. Przypomnę, ze jest on lżejszy od powietrza i będzie migrował w górne partie i dlatego należy czujniki montować w górnych częściach. To urządzenie jeżeli stwierdzi przekroczenie określonego progu będzie emitować dość nieprzyjemny sygnał akustyczny- dodaje Andrzej Szozda.
Żeby uniknąć zaczadzenia warto też sprawdzić stan techniczny urządzeń grzewczych, zapewnić swobodny odpływ spalin,zadbać o drożność komina.
Zobacz też:
Przerażający pożar zabytkowego gmachu w stolicy Danii. " To jest nasza katedra Notre Dame"