- Celem konferencji było zainteresowanie dziećmi. Dzisiaj dzieci są osamotnione i mają male poczucie własnej wartości. Mówią o tym cyfry, a rodzicie niestety tego nie zauważają. Celem konferencji było też uświadomienie o problemach młodych ludzi w internetowym, elektronicznym świecie, który nas otacza-mówi Zbigniew Gomuliński - z klubu Rotary - współorganizator wydarzenia.
- Tego typu konferencje są niezmiernie ważne. Czasy się zmieniają młodzież ma coraz więcej problemów związanych z tempem życia ale też z rewolucją technologiczną. Żyjemy trochę w wirtualnym świecie dlatego radzenie sobie z problemami psychicznymi jest trudniejsze. Widzimy ile pracy musimy włożyć, żeby z młodzieżą dojść do pewnego porozumienia. W ubiegłym roku szkolnym udzieliliśmy około 19 tysięcy takiego wsparcia psychologicznego dla młodzieży- mówi Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.
W konferencji mówiono między innymi o niesamobójczych okaleczeniach.
- Przyczynami okaleczeń prawdopodobnie jest trudność w regulacji emocji u młodych osób. To co jest nowego to wpływ mediów społecznościowych prawdopodobnie to też wpływa na te trudności regulacyjne u młodzieży- mówi dr Ewelina Drzał.
Było też o uzależnieniach behawioralnych.
- Leczyć uzależnienie jest trudniej, więcej możemy zrobić w aspekcie zapobiegania uzależnieniom. Bardzo ważna jest świadomość rodziców, nauczycieli tego jakie czynniki należy wzmacniać. Chodzi o dawaniu dzieciom czasu i uwagi- tak aby nie musiały jej szukać w wirtualnym świecie-dr Joanna Milanowska.
Mówiono też o mocnych i słabych stronach nastolatków oraz o działaniach profilaktycznych zamojskiego sanepidu skierowanych do młodzieży. Była też dyskusja.
W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy, nauczyciele, pedagodzy i psychologowie. Seminarium odbyło się 5.03.