Podczas tych szkoleń mieszkańcy Zamościa i Zamojszczyzny w wieku 60- 75 lat zwiększyli swoje bezpieczeństwo korzystania z Internetu oraz podnieśli swój poziom kompetencji cyfrowych.
- To jest grupa osób, która jest dotknięta zagrożeniami z cyberbezpieczeństwa, wyłudzania danych, wyłudzania przelewów, stalkingiem . Zagrożenia w sieci dotyczą osób starszych dlatego chcemy takie osoby edukować bo to nie jest pokolenie , które się wychowało w rzeczywistości wirtualnej . Takie szkolenia to ważne działanie - mówi Wiceminister Sprawiedliwości - dr Marcin Romanowski.
- Przyczyną tych szkoleń były ataki, których seniorzy niestety często są celem i ofiarami. Przestępcy wykorzystują naturalną otwartość i ufność seniorów do tego, żeby wyłudzać pieniądze na tak zwaną dopłatę" na złotóweczkę" a potem się okazuje, że nie chodziło o złotóweczkę a o ustawienie stałego przelewu po czym tracimy wszystkie pieniądze na koncie. Zakończony cykl szkoleń dotyczył też zagrożeń, które dotyczą wnuków czy bliskich osób seniorów. Nasi uczestnicy byli bardzo zachwyceni tymi szkoleniami - mówił Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa - Jan Kostrzewa.
Seniorzy podczas szkolenia poznali również między innymi metody podszywania się przestępców pod instytucje i członków rodziny , dowiedzieli się też na czym polega stalking, czyli uporczywe nękanie .
Celem szkolenia było zwiększanie świadomości seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, szczególnie ataków skierowanych do użytkowników urządzeń mobilnych.
Szkolenia dla seniorów już się zakończyły ale rozpoczęły się nowe skierowane do młodych ludzi "CyberbezpiecznyUczeń".