Stara Brama Lwowska

i

Autor: M.S Eska Zamość

galeria

Zabytkowa Brama odzyskała blask. Zobacz zdjęcia

2023-10-26 16:08

Zamość może się pochwalić wieloma architektonicznymi perełkami. Jedną z nich jest powstała pod koniec XVI wieku Stara Brama Lwowska. Kończy się drugi etap prac budowlano - konserwatorskich obiektu.

Renowacja unikatowej budowli rozpoczęła się w ubiegłym roku. Prace obejmowały głównie wzmocnienie konstrukcji - zszycie murów i sklepienia za pomocą stalowych prętów. Ich koszt wyniósł prawie 400 tys. złotych. Kolejny II etap jest już na finiszu.

Skupiliśmy się na izolacji pionowej i poziomej wewnątrz Bramy. Ale też będzie bardzo widoczny efekt prac modernizacyjnych w postaci odświeżonej jej górnej części. Pracom konserwatorskim zostały poddane kamienne płaskorzeźby znajdujące się w tympanonie. Brama Lwowska jest jedną z najstarszych budowli w Zamościu, cieszymy się, że udało się ją poddać renowacji i że nasze działania spotkały się z uznaniem służb konserwatorskich. Chcielibyśmy kontynuować te prace w przyszłym roku. mówi Piotr Orzechowski, zastępca prezydenta Zamościa.

Kaczyński na EMERYTURĘ! Powinien SIEDZIEĆ! Polacy OSTRO podsumowali prezesa PiS | Komentery

Płaskorzeźba na szczycie Bramy Lwowskiej przedstawia Św. Tomasza Apostoła, patrona miasta klęczącego przed Chrystusem Zbawicielem. Po bokach widnieją dwa kartusze z herbem Jelita, czyli herbem rodu Zamoyskich. Na fryzie umieszczona jest łacińska inskrypcja „Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół”. Wszystkie elementy attyki zostały poddane gruntownemu oczyszczeniu metodą chemiczną. Jednak, ze względu na wyjątkowo silne zanieczyszczenie kamienia przez gnieżdżące się na attyce ptaki, zastosowano też metodę nieinwazyjną - laserową.

Całkowity koszt II etapu to ponad 345 tysięcy złotych. Dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 250 tysięcy złotych.