Zamość

i

Autor: https://pixabay.com

KLESZCZE

Trwa sezon na kleszcze. Dlaczego stajemy się ich celem?

2024-06-10 9:38

Tylko w tym roku w Zamościu i powiecie zamojskim zanotowano w sumie 16 przypadków zakażeń boreliozą. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia chorego kleszcza. Nie czujemy kiedy się wkłuwa, ponieważ jego wydzielina działa znieczulająco. Dlaczego stajemy się ich celem?

- Cykl rozwojowy kleszcza obejmuje trzy stadia, czyli stadium larwy, nimfy i osobnika dorosłego. Kleszcz, aby przejść do kolejnego stadium potrzebuje żywiciela. Takim żywicielem może być między innymi człowiek. Jeżeli kleszcze posili się już krwią wówczas odpada i przechodzi do kolejnego stadium. Czasami możemy nie wiedzieć, że mieliśmy larwę czy nimfę kleszcza ponieważ one są mikroskopijnych rozmiarów. Jeżeli udajemy się na tereny leśne to pamiętajmy o wdrożeniu profilaktyki w tym zakresie. Unikajmy spacerów po brzegach rzek czy po terenach porośniętych wysokimi trawami. To są naturalne tereny, na których bytują kleszcze- tłumaczy Weronika Oleszczak-Momot- Kierownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zamościu.

Parada Smoków 2024 w Krakowie

 Na spacer warto założyć jasne ubrania o długich rękawach i nogawkach.  Przydatna jest też czapka z daszkiem. Warto dodać, że kleszcze bytują również  w mieście dlatego po spacerze  w parku czy na terenach leśnych trzeba sprawdzić swoje ubranie.

W ubiegłym roku na boreliozę w mieście i powiecie zamojskim  zachorowało w sumie 138 osób.

Zobacz też:

Wiosna w zamojskim Parku Miejskim.