Zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

GALERIA

To pierwsza taka pracownia na Zamojszczyźnie. Otwarto ją w zamojskim szpitalu

2024-03-21 11:53

W środę 20.03 w zamojskim Szpitalu Papieskim otwarto Pracownię Żywienia Pozajelitowego i Leku Jałowego. Skorzystają na tym pacjenci, którzy w tradycyjnej formie nie mogą ani jeść, ani przyjmować leków. Szpital też zyska.

-  W naszym szpitalu  pracowni z takimi warunkami, jakie w tej chwili mamy dotąd nie było. Dlatego postanowiliśmy, aby powstała. Wiemy, że leki powinny być wykonywane w  septycznych warunkach. Ta pracownia je zapewnia i  stwarza warunki do leczenia pacjentów zgodnie z najwyższymi standardami medycyny- mówi Dyrektor  Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu- Adam Fimiarz.

- Powstały kompleks zawiera dwie części. Jedna służy do produkcji leku jałowego , druga do produkcji mieszanin żywieniowych. W pracowni jest między innymi  magazyn do przygotowywania tych mieszanin czy boks aseptyczny  - mówi Małgorzata Młynarska, kierownik apteki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu.

Dzięki nowej pracowni pacjentom nie będzie podawana oddzielnie mieszanka żywieniowa, leki, dodatki, suplementy, minerały, witaminy. Teraz wszystko znajdzie się w jednej mieszaninie żywieniowej. Dzięki temu pacjent dostanie szybciej i bezpieczniej to co potrzebuje. Kolejne korzyści to kontrola bezpieczeństwa farmakoterapii, redukcja kosztów związanych z powikłaniami, racjonalna farmakoterapia, redukcja kosztów związanych z niedoszacowaniem dawek leków.

Tak mieszkają gwiazdy w Skolimowie

Z otwarcia pracowni cieszy się  między innymi Marzena Słomian - Ordynator Oddziału Neonatologii w zamojskim Szpitalu Papieskim . Małym pacjentom tego oddziału będą tam przygotowane potrzebne im płyny.

- Będą to płyny potrzebne wcześniakom, noworodkom, które same nie potrafią ssać tylko muszą dostawać płyny pozajelitowo. To jest bardzo duża pomoc dla nas- mówi Marzena Słomian.

Inwestycja kosztowała blisko 1,2 mln zł. została sfinansowana w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracownia znajduje się w obrębie apteki szpitalnej.