Pierwszą na świecie szopkę bożonarodzeniową zorganizował 24 grudnia 1223 św. Franciszek z Asyżu (1181-1226). Był on włoskim duchownym katolickim, mistykiem i założycielem zakonu żebraczego. Był to żywa szopka. Istotą szopki bożonarodzeniowej jest przedstawienie momentu narodzin Pana Jezusa. Sceneria przedstawia Maryję, Józefa, nowonarodzonego Jezusa Chrystusa oraz Trzech Królów i pasterzy. Są też zwierzęta, takie jak osiołek, wół czy owieczki.
Miejscem szopki jest żłóbek, stajnia, jaskinia lub grota. Ewangelia św. Łukasza oraz św. Mateusza opisują wydarzenie narodzin Jezusa. Główne role grają tu Dzieciątko w żłóbku, Maryja i Józef oraz przybywający ze wschodu Trzej Królowie z darami, kłaniający się pasterze. Nad postaciami świeci gwiazda betlejemska. W gronie postaci pojawia się też postać anioła.
W Zamościu na Starym Mieście szopkę bożonarodzeniową możemy zobaczyć nie tylko na Rynku Wielkim , ale też między innymi w zamojskiej Katedrze, w kościele św. Katarzyny czy w kościele Rzymskokatolickim pw. Zwiastowania NMP.
Zobacz naszą Galerię zdjęć!