Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Lublinie wybrało zwycięskie projekty na zadania, które umożliwią podziwianie krajobrazu Roztoczańskiego Parku Narodowego z dużej wysokości.
Założenia konkursu polegały na opracowaniu koncepcji ścieżki w nietypowy nieco sposób, która umożliwia zwiedzającym spacer wśród koron drzew i spacer po wierzchu wydmy z dodatkowymi atrakcjami w postaci platformy widokowej na "księżą łąkę" i obserwację hodowli konika polskiego. A w przypadku wieży w Panasówce, obserwację widnokręgu i wszystkich walorów widokowych, które oferuje wzgórze Polak. — mówi Bartłomiej Kożuchowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Lublin, sędzia w konkursie.
Na konkurs wpłynęło 8 projektów ścieżki i 11 koncepcji wieży widokowej. Ważną kwestią w wyborze najlepszego pomysłu była mała inwazyjność w przyrodę RPN.
Ta infrastruktura będzie związana z edukacją przyrodniczą w Roztoczańskim Parku Narodowym. Te prace były też głównie pod tym kątem oceniane. Będzie to całkowicie nowa jakość w ofercie edukacyjnej i turystycznej Parku. — mówi Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN.
Zwycięska koncepcja pozwalająca na spacer w koronach drzew to ścieżka o długości pół kilometra, podzielona na odcinki edukacyjne. Jej zakończeniem będzie okrąg widokowy na wysokości około 20 metrów. Autorem projektu jest Marcin Galas z Autograf Studio.
Z kolei wieża widokowa w Panasówce będzie drewnianą konstrukcją pozwalającą obserwować okolicę z 35-45 metrów. Zwyciężył projekt Makowscy i Mużacz Sp. z o.o.
Te projekty dają na pewno nową wartość dla atrakcji turystycznych Zwierzyńca i gminy Tereszpol. Myślę, że będą cieszyły się dużym zainteresowaniem turystów, a na początku na pewno mieszkańców. — mówi burmistrz Zwierzyńca, Urszula Kolman.
Po drobnych korektach w wybranych projektach, nastąpi przygotowanie dokumentacji technicznej i najwcześniej za rok rozpocznie się realizacja tych zadań.
Ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa to tylko dwa elementy, które obejmuje projekt zwiększenia oferty edukacyjno- turystycznej Roztoczańskim Parku Narodowym. Modernizacji i przebudowie zostanie też poddany ponad 30-letni budynek Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego. Dodatkowo obok niego powstanie ścieżka multi sensoryczna z mini ogrodem botanicznym. Szacowany koszt realizacji całości to ponad 51 mln złotych.
Zobacz zdjęcia z rozstrzygnięcia konkursu.