- Głównym celem Śpiewo- Grania jest integrowanie młodzieży. Ważne jest to, że młodzież, która przyjeżdża na przesłuchania spędza ze sobą czas. Ważne jest również to, że może się dużo nauczyć . Uczy się zachowania, kultury osobistej. Uczestnicy podpatrują siebie nawzajem. To jak inni śpiewają, jak grają. To jest dla nich szeroko pojęta nauka. - tłumaczy pomysłodawczyni konkursu i nauczyciel języka rosyjskiego w zamojskim Ekonomiku- Elżbieta Swacha.
W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 uczestników. Byli wśród nich zespoły, soliści oraz akompaniatorzy. Uczniowie przyjechali między innymi z Grabowca,Tomaszowa Lubelskiego, Nielisza , Krasnobrodu oraz z Zamościa.
Formuła konkursu nie zmienia się od lat. Młodzi uczestnicy konkurują ze sobą w kategorii Soliści i Zespoły.
W ubiegłym roku w kategorii Soliści pierwsze miejsce zajęła Adriana Różańska z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, w kategorii Zespoły- najwyższą nagrodę otrzymał Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Wyróżniono również Trio w składzie: Mateusz Obirek, Brajan Litkowiec, Natalia Marszalec z Zespołu Szkół nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.
Zapisy na konkurs są przyjmowane do 25 lutego. Przesłuchania odbędą się 3 marca w zamojskim Ekonomiku. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej szkoły.