Szkoła

i

Autor: Pixabya/ coyot Szkoła

edukacja

Ranking Perspektywy 2024. Znamy najlepsze licea i technika w woj. lubelskim!

2024-01-11 8:46

Już po raz 26. poznaliśmy wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, w którym wyłoniono najlepsze szkoły średnie w Polsce. Sprawdzamy, które placówki z województwa lubelskiego znalazły się najwyżej na tej prestiżowej liście.

Ranking Perspektywy 2024. Co to jest?

Ranking Liceów i Techników Perspektywy to zestawienie, które może pomóc w wyborze szkoły średniej, a dedykowane jest uczniom i uczennicom oraz ich rodzicom. Sami organizatorzy i organizatorki mówią o nim, że jest nieformalnym świętej polskiej edukacji. W tegorocznym rankingu znalazły się szkoły, w których w maju 2022 r. do matury przystąpiło co najmniej 12 maturzystów i maturzystek, a średnie wyniki z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów i techników. Szkoły oceniała kapituła, składająca się z dyrektorów i dyrektorek okręgowych komisji egzaminacyjnych, przedstawicieli i przedstawicielek uczelni oraz komitetów głównych olimpiad rankingowych i komisji ds. kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jury przewodniczył prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

W tegorocznej edycji Rankingu Liceów i Techników pod uwagę wzięto łącznie wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (na 2246) i 1231 techników (na 1755), które spełniły wymienione powyżej kryteria wejścia do zestawienia. Na tej podstawie wyodrębniono 1 tys. najlepszych liceów i 500 bezkonkurencyjnych techników na terenie całego kraju.

Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

Perspektywy 2023. Najlepsze licea w województwie lubelskim

W trakcie tworzenia Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2024 kapituła brała pod uwagę następujące kryteria: 30 procent wyniku stanowiły wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych, 45 proc. – wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych, a 25 proc. – sukcesy w olimpiadach, w tym w tych międzynarodowych. W skali kraju na podium uplasowały się: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (miejsce I), V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (miejsce II) oraz XIII LO w Szczecinie (miejsce III). Jeśli chodzi o szkoły z Lubelszczyzny, to w tym zestawieniu najwyżej znalazło się Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie, które uplasowało się na 33. pozycji w głównym rankingu

Oto 15 najlepszych liceów w województwie lubelskim według ogólnopolskiego rankingu Perspektywy 2024:

  1. Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie – 33. pozycja w kraju,
  2. I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie – 40. pozycja w kraju,
  3. III LO im. Unii lubelskiej w Lublinie – 61. pozycja w kraju,
  4. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie – 99. pozycja w kraju,
  5. I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu – 116. pozycja w kraju,
  6. XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie – 151. pozycja w kraju,
  7. LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie – 154. pozycja w kraju,
  8. Ogólnokszt. Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie – 193. pozycja w kraju
  9. IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie – 219. pozycja w kraju
  10. Międzynarodowe LO „Paderewski” w Lublinie – 228. pozycja w kraju,
  11. V LO im. Marii Skłodowskiej w Lublinie – 195. pozycja w kraj
  12. LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie – 274. pozycja w kraju,
  13. I LO im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej – 279. pozycja w kraju,
  14. II LO im. Komisji Edukacji Narodowej – 314. pozycja w kraju
  15. I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie – 361. pozycja w kraju

W obrębie tego rankingu jest sporo spadków. Choć pierwsze trzy miejsca wyglądają tak jak w zeszłym roku, to jednak każda ze szkół uzyskała gorszy wynik w rankingu głównym (w zeszłych latach było to kolejno: 25., 38., 48.). Największy spadek odnotowano w przypadku I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu – z 50. na 116. miejsce i XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie – z 89. na 151. Dużo lepiej niż w poprzednim roku wypadło za to m.in. II LO im. Hermana Jana Zamoyskiego w Lublinie – ze 152. miejsca wskoczyło na 99. oraz LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie – z 224. na 154.

Najlepsze technika w woj. lubelskim według rankingu Perspektywy 2024

Ogólnopolski Ranking Techników 2024 powstał na podstawie następujących kryteriów: wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.), wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.) i dodatkowych (30 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (20 proc.). W TOP 3 najlepszych szkół średnich w tym zakresie znalazło się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, zajmując ponownie 3. miejsce w Polsce. Tuż przed nim ulokowało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (1. miejsce) i Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (2.Oto 15 najlepszych techników w województwie lubelskim według rankingu Perspektywy 2023:

  1. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. – 3. miejsce w rankingu głównym,
  2. Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) w Lubartowie – 32. miejsce w rankingu głównym,
  3. Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) w Puławach – 37. miejsce w rankingu głównym,
  4. Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) w Lublinie – 39. miejsce w rankingu głównym,
  5. Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) w Lublinie – 58. miejsce w rankingu głównym,
  6. Technikum Ochrony Środowiska (ZSDiOŚ) w Zwierzyńcu – 78. miejsce w rankingu głównym,
  7. Technikum Chemiczne (ZSChiPS) w Lublinie – 79. miejsce w rankingu głównym,
  8. Technikum Budowlane (ZSBiO) w Biłgoraju – 95. miejsce w rankingu głównym
  9. Technikum nr 3 (ZS nr 3) w Łukowie – 153. miejsce w rankingu głównym,
  10. Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju – 174. miejsce w rankingu głównym,
  11. Technikum nr 2 (ZST) w Chełmie – 235. miejsce w rankingu głównym,
  12. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) w Lublinie – 265. miejsce w rankingu głównym,
  13. Technikum Energetyczno-Informatyczne (ZSE) w Lublinie – 288. miejsce w rankingu głównym
  14. Technikum nr 2 w Rykach – 313. miejsce w rankingu głównym
  15. Technikum Mechaniczno-Elektryczne (RCEZ) w Biłgoraju – 321. miejsce w rankingu głównym,

W obrębie tego rankingu prawie wszystkie szkoły zaliczyły mniejszy lub większy skok. Najbardziej imponujący należał do Technikum Budowlanego w Biłgoraju, które w zeszłym roku plasowało się na 350. miejscu w kraju, a w tym na 95. Podobnie dużą poprawę odnotowano w przypadku Technikum Energetyczno-Informatycznego w Lublinie będącego przez dwa ostatnie lata na ponad 500-tnym miejscu, a w tym roku na 288. Największy spadek z kolei odnotowano w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Biłgoraju – ze 138. miejsca na 321. – to najgorszy wynik szkoły w przeciągu ostatnich czterech lat. Gorzej wypadło też Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Lublinie, które z miejsca 76. znalazło się prawie dwieście oczek dalej, na 265.

Podsumowując, według rankingu Perspektywy 2024 najlepszymi szkołami średnimi na Lubelszczyźnie są: Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie i Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Zimowa dieta bocianów specjalna na mrozy
Źródło: Ranking Perspektywy 2024. Znamy najlepsze licea i technika w woj. lubelskim!