zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

QUIZ

QUIZ o zamojskiej poczcie. Jak kiedyś przesyłano życzenia i listy z Zamościa?

2023-12-20 9:20

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. W trwającym okresie przedświątecznym od wieków przesyłano sobie życzenia. Dzisiaj są często składane za pośrednictwem Internetu, telefonicznie czy SMS- em. Jednak wiele osób zachowuje dawne tradycje i przesyła je pocztą tradycyjną. A jak Zamościanie przesyłali życzenia i listy kilka wieków temu?

Poczta w Zamościu powstała już w XVII wieku.  W 1662 roku Mario, syn włoskiego kupca Roberta Bandinellego złożył na ziemiach Korony dziesięć placówek pocztowych. Powstały  między innymi w Jarosławiu, Lublinie, Lwowie, Rzeszowie, Warszawie i Zamościu.  Dzięki poczcie mieszkańcy Zamościa mogli przesyłać swoje listy  do bliskich mieszkających w innych miastach. Przesyłano  między innymi życzenia świąteczno-noworoczne,  ale też życzenia urodzinowe, imieninowe czy dotyczące różnych jubileuszów.  Czas dostarczenia listów był bez porównania o  wiele dłuższy niż dzisiaj. Najszybciej docierały listy do Lwowa, a najdłużej do Poznania dokąd szły aż 11 dni.

Mistrzyni olimpijska życzy zastawionego stołu pysznymi daniami i...ciasteczkami

Skrócenie czasu przejazdu nastąpiło po powstaniu dróg bitych. W XIX wieku poczta listowo- osobowa kursowała już częściej. Po II wojnie Światowej poczta wykorzystywała do przewozu przesyłek i listów  już samochody i motocykle. Weteranem wśród listonoszy był Stanisław Derkacz. Rozwoził listy ponad 40 lat. Historia zamojskiej poczty sięga daleko w przeszłość i jest niezwykle fascynująca. Warto sprawdzić swoją wiedzę na jej temat w naszym Quizie!

QUIZ o zamojskiej poczcie. Jak kiedyś wysyłano listy i życzenia z Zamościa?

Pytanie 1 z 18
Czy w 1962 roku Zamość znalazł się na szlaku pierwszej powstałej poczty z Gdańska do Lwowa?