zamość

i

Autor: https://pixabay.com/pl

QUIZ

QUIZ: Łaźnie w Zamościu. Jak kiedyś zamościanie korzystali z kąpieli?

2024-01-03 13:31

Prysznic i wanna w domu to luksus, o którym mogli kiedyś tylko pomarzyć mieszkańcy Zamościa. W mieście dbano jednak o higienę i budowano łaźnie, z których można było skorzystać kilka razy w tygodniu. Na przełomie lat ich lokalizacje bardzo się zmieniały.

Pierwsza łaźnia powstała w Zamościu w XVI wieku przy ulicy Ormiańskiej. Potem były już dwie łaźnie miejska i żydowska. Nieco później łaźnie można było znaleźć za ratuszem. Były tam po dwie wanny osobno dla mężczyzn i kobiet. Powstała też łaźnia prywatna. W XIX wieku wzniesiono też łaźnię wojskową. Powstała w pobliżu budynku Akademii Zamojskiej.

W XX wieku Zamościanie mogli korzystać już z miejskiego zakładu kąpielowego. Był czynny od godziny 10.00 do 21.00. Była tam sala chłodna i parowa. Na raz mogło z niej korzystać 30 osób. Tygodniowo było to już 300 osób.

M jak miłość odcinek 1770 ZWIASTUN. Rotkiewcz oczaruje Anitę! Werner podsunie Sylwii kontrakt związkowy

Po II wojnie Światowej w Zamościu działała łaźnia miejska i powiatowa. Korzystało z niej około tysiąc osób. W łaźni przy ulicy Radzieckiej w latach 60- tych było 44 wanien. W czwartki korzystała z niej młodzież, w piątki- kobiety a w niedzielę- mężczyźni. Rozwój wodociągów doprowadził do zamknięcia łaźni miejskich.

Historia łaźni w Zamościu jest bardzo ciekawa. Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź ile o niej wiesz!

QUIZ Łaźnie w Zamościu. Jak kiedyś Zamościanie korzystali z kąpieli?

Pytanie 1 z 10
Czy w XVII i XVIII wieku były 2 łaźnie w Zamościu?