- Zakończyliśmy program. Za nami moc pracy administracji GOPS-u, składam podziękowanie dla mieszkańców i podmiotu ze Żdanowa, który technicznie realizował to zadanie. Realizacja tego zadania była dla gminy trudna. Jest wiele powodów. Pierwszy to taki, że dla nas, dla całej administracji, przynajmniej w sensie technicznym było to nowe wyzwanie. My tego nigdy nie robiliśmy. Dla nas to była szkoła. Nie mieliśmy praktyki w tym zakresie. Problemy były przy samym składaniu wniosków- nie wszystkim mieszkańcom przysługiwało dofinansowanie w kwocie 3 tysięcy złotych. Potem jak już ktoś miał to dofinansowanie, to były kwestie związane z ewidencją budynków, było sporo emocji. Jak już wnioski zostały złożone, to do końca ubiegłego roku kopalnia nie była w stanie zapewnić tyle węgla, ile było potrzeba, więc też był problem. W nowym roku to się ustabilizowało, ale przez moment mieliśmy taką sytuację, że mieliśmy chyba 400 ton węgla na placu, a nikt nie odbierał. To nie trwało długo, przez dwa tygodnie mieliśmy taką sytuację. Cieszę się, że udało nam się wywiązać z tego programu. Dziękuję wszystkim- mówi Wójt Gminy Zamość- Ryszard Gliwiński.
Mieszkańcy złożyli w sumie 2434 wniosków, jednak 1/4 z nich (836) nie została zrealizowana, mieszkańcy albo rezygnowali, albo nie można się było z nimi skontaktować, jednak zainteresowanie programem było.
- Zainteresowanie było. Wynikało to z tego, że na początku nie był dostępny inny węgiel, później myślę, że decydowała cena 1850 złotych za tonę wraz z dowozem- mówi Wójt Gminy Zamość- Ryszard Gliwiński.
Mieszkańcy Gminy Zamość kupowali głównie orzech, w mniejszej ilości był to również groszek. Program preferencyjnej sprzedaży węgla trwał od listopada ubiegłego roku do końca kwietnia bieżącego roku.