Zebrane informacje na ten temat mają posłużyć do zaplanowania transportu w ten sposób, aby te oczekiwania mieszkańców zostały spełnione. Odbyły się już spotkania i konsultacje społeczne na ten temat.
- W trakcie warsztatów i konsultacji uczestnicy wskazywali nam co jest dla nich priorytetem- czy akcenty powinniśmy kłaść w kierunku infrastruktury rowerowej czy też w kontekście rozwoju transportu autobusowego. Analizowaliśmy w jaki sposób może się zmienić miasto w przyszłości i rozmawialiśmy o tym czy ta wizja miasta i gminy w roku 2030 to jest ten efekt, który ma zostać osiągnięty-mówi Andrzej Szamborski- właściciel firmy przygotowującej dokument.
- Plan zrównoważonej mobilności to ważny dokument dla miasta. Dokument jest niezbędny do tego, żeby w tej perspektywie finansowej można było pozyskać środki związane z mobilnością. W naszym przypadku z elektromobilnością. Miasto ma 14 autobusów elektrycznych. Trzeba będzie dorobić infrastrukturę, ładowarki. Nie jest to łatwy dokument, ale jest bardzo istotny z pozycji Komisji Europejskiej, jest wymagany przy realizacji tego rodzaju projektach- mówi dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Miasta Zamość- Tomasz Kossowski.
W maju planowane jest spotkanie, na którym zostaną zaprezentowanie wyniki zgłoszonych pomysłów mieszkańców i ich rozwiązań.