Zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

GALERIA

Ostatnie dni wystawy "Jaćwieskie eldorado". Ekspozycję zobaczymy w Muzeum Zamojskim

2024-05-28 11:48

To gratka dla osób interesujących się historią, pradziejami i archeologią.Tylko do 2. czerwca możemy oglądać tę wystawę. To ekspozycja prezentująca przedmioty wykopane na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku.

Są wśród nich ozdoby, elementy stroju, broń i narzędzia codziennego użytku.

- Cmentarzysko jest dobrym miejscem dla archeologów do odnajdywania wszelkiego rodzaju zabytków. Na tym cmentarzysku znaleźliśmy fantastyczne elementy biżuterii , uzbrojenia- wszystko czego archeolog potrzebuje, aby poznać inną kulturę. Na naszej wystawie prezentujemy około 460 zabytków- pokazującycych jaćwieskie eldorado czyli bogactwo tej kultury- mówi Renata Maskowicz- Sikorowska , archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach

 Jaćwingowie w chwili odejścia byli paleni na stosie. Elementy składane do grobu miały manifestować status społeczny i majątkowy zmarłego.

DR BARTOSZEWICZ OSTRZEGA! "Mafie ze wschodu PRZEJMUJĄ polski biznes"

-  Na wystawie prezentujemy  zapinki, bransolety, paciorki, koraliki, igły. Są fragmenty ceramiki pięknie zdobione co pokazuje nam, że kultura jaćwieska uwielbiała otaczać się pięknymi przedmiotami, już wtedy czyli w XII- XIII wieku. Wśród elementów wystawy są groty oszczepów, włóczni, nawet dwa miecze. Wystawa jest stworzona w klimacie miejsca, w którym cmentarzysko zostało odnalezione czyli w puszczy. Takie cmentarzysko było porośnięte ściółką i drzewami. Cała sala wystawiennicza jest obudowana lasem. Zapraszam do obejrzenia wystawy - mówi Renata Maskowicz- Sikorowska.

Jaćwingowie zamieszkiwali teren obecnej Suwalszczyzny od okolic jeziora Wiżajny na północy po dolinę Biebrzy na południu. Granicą zachodnią był wschodni pas Krainy Wielkich Jezior Mazurskich a wschodnią Niemen.

Wystawę przygotowało muzeum okręgowe w Suwałkach we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Zobacz zdjęcia z wystawy