- Głównym założeniem usług asystencji osobistej jest ograniczenie skutków niepełnosprawności a także stymulowanie osoby z niepełnosprawnością do podejmowania jak najbardziej niezależnego życia. Ważny jest tutaj głos osoby korzystającej. To ona decyduje w jakim zakresie, w jakim wymiarze chce skorzystać z tych usług. Może to być wsparcie w czynnościach samoobsługowych w tym w utrzymaniu higieny osobistej, wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianie ról społecznych czy pomoc w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania oraz aktywności życiowej i komunikowania się z otoczeniem. Może wskazać osobę, która może świadczyć te usługi. Może wskazać czy to ma być kobieta czy mężczyzna, może również wskazać zakres wiekowy takiej osoby - informuje Magdalena Makary z Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.
- To co ważne w rekrutacji w pierwszej kolejności weźmiemy pod uwagę osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w także osoby samotnie gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia najbliższych. Widzimy coraz większe zainteresowanie udziałem w tym programie asystencji osobistej. Zaczynaliśmy w 2020 roku. Wtedy udało nam się objąć pomocą 80 osób. W tym roku dotychczas skorzystało 150 osób. Mamy osoby, które co roku korzystają bo widzą korzyści z udziału w tym programie. Jakość ich życia całkowicie się zmieniła. A na tym nam zależy, żebyśmy mogli jak najlepiej wspierać osoby niepełnosprawne - informuje Magdalena Makary z zamojskiego MCPR-u.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.
"Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Zobacz też:
Tak wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie! Zobaczcie jak jest w środku i na zewnątrz.