zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

GALERIA

Odsłonięto patriotyczny mural. Obraz uliczny poświęcono Dzieciom Zamojszczyzny oraz obrońcom zamojskich wsi

2024-10-31 14:40

Mural pojawił się na ścianie Zakładu Karnego przy ul. Hrubieszowskiej 40 w Zamościu. Na obrazie znajduje się duży wizerunek 14- letniej Czesławy Kwoki oraz żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Na barwnym obrazie znajduje się Czesława Kwoka, która stała się symbolem cierpienia Dzieci Zamojszczyzny. Dziewczynka pochodząca z Wólki Złojeckiej razem z matką trafiła w 1942 roku do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam została zabita zastrzykiem fenolu. Na muralu są też namalowani żołnierze AK i BCh oraz napis "Pamiętamy".

- Nasz mural upamiętnia bohaterską walkę  oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich a także  Dzieci Zamojszczyzny czyli niewinne ofiary wysiedleń terroru niemieckiego. ten mural jest także wyrazem pamięci o wszystkich tych, którzy tragicznie zginęli nie zdążywszy nawet dorosnąć. Przesłanie, które ze sobą niesie jest ważne nie tylko dla nas dorosłych, ale przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy codziennie mijając to miejsce, mamy taką nadzieję,  będą sobie przypominać o sile empatii, solidarności szacunku do drugiego człowieka. To jest już nasz trzeci mural , który wykonaliśmy w Zamościu. Pierwszy znajduje się tuż obok i przedstawia II Inspektorat Armii Krajowej, kolejny mural znajduje się przy ulicy Sikorskiego upamiętnia Powstanie Zamojskie. Mamy nadzieję, że ten mural nie będzie ostatnim naszym dziełem- mówi Edyta Hołodniuk z Fundacji Pamięci Narodów.

Nocą lubelskie cmentarze nabierają dostojnych barw

Mural ma 40 metrów, 3 metry szerokości i 3 metry wysokości. Powstał w 3 tygodnie. Jego autorem jest Marcin Proczka. Obraz uliczny został dofinansowany z Ministerstwa Obrony Narodowej i wyróżniony w konkursie „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Projekt wykonania muralu został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach konkursu "Historia Wojska Polskiego Muralem pisana".