- W toku działań nas społeczników, członów Światowego Związku Armii Krajowej od lat podnosimy pamięć o krwawym, zapomnianym ale zwycięskim Powstaniu Zamojskim. Kolejnym elementem naszej pracy jest sukces, który odnieśliśmy wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w kontekście podpisanego wrześniowego porozumienia. Dokument dotyczył posadowienia Pomnika Powstania Zamojskiego przywołującego bohaterskie czyny i pamięć o żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich- mówi Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość- Sławomir Zawiślak.
Powstanie Zamojskie było aktem zbrojnego sprzeciwu wobec niemieckiej akcji wysiedleńczej prowadzonej na Zamojszczyźnie. Powstanie Zamojskie prowadzone w latach 1942-43 i zatrzymało wysiedlenia.
- Pomnik już stoi na terenie muzeum w Bondyrzu. Składa się z dwóch płyt, które symbolizują AK i BCH. Są orły Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Jest symbol Polski Walczącej, Krzyż, jest hasło "Bóg , Honor Ojczyzna". Dla nas ten pomnik nie tylko upamiętnia pamięć o bohaterach. Jest też przesłaniem na współczesne czasy. Przypomina o tym jak ważna jest dla nas ojczyzna, że warto bronić jej niezależności i niepodległości. Jest też symbolem tego, że Polacy kiedy są zjednoczeni to mogą pokonać wszystkie trudności- mówi Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość- Sławomir Zawiślak.
Pomnik powstał na podstawie projektu Stanisława Dryniaka.
Uroczystości odsłonięcia pomnika zaplanowano na 6 grudnia, w programie odsłonięcie pomnika i konferencja naukowa . Początek o godzinie 11.00.
Zobacz też:
Tak wygląda jedna z najstarszych części Lublina.