Do tej pory, by ubiegać się o środki wypłacane w związku z epidemią Covid-19 trzeba było korzystać z pośrednictwa zatrudniających firm. Chodzi o pracowników, których umowa nie doszła do skutku lub była ograniczona przez występowanie koronawirusa. Nie wszyscy zleceniodawcy chcieli składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 24 lipca przepisy tarczy antykryzysowej się zmienią i pracownik dotknięty skutkami epidemii przekaże dokumenty samodzielnie.
- Trzeba to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Skorzystają osoby, którym zatrudniający odmówił złożenia dokumentów. Wniosek ma symbol RSP-CZ. Pozostałe warunki dotyczące przyznawania świadczeń postojowych nie zmieniają się - informuje Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Lubelszczyźnie.
Postojowe przysługuje zlecenioborcy, który zawarł umowę przed 1 kwietnia. Przed złożeniem wniosku miesięczny dochód takiej osoby nie może przekroczyć trzykrotności średniego wynagrodzenia w kraju. Na lipiec i sierpień jest to kwota 15 994,41 zł.
Do oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym województwie lubelskim wpłynęło do tej pory ponad 113 tysięcy wniosków o przyznanie postojowego. Co piąty dotyczy pracownika na umowie cywilnoprawnej. Zakład wypłacił już w regionie 185 milionów złotych.