zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

O niezłomności mówiono w Akademii Zamojskiej. Wystąpiło kilkunastu prelegentów

2023-12-08 8:47

Za nami 10. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Akademii Zamojskiej "Biografie Codzienności". To wczorajsze wydarzenie było organizowane przez zamojską uczelnię w ramach cyklu "Niezłomność w biografiach zapisana"

- Chcieliśmy pochylić się nad problemem niezłomności. wiele osób, które zachowuje swoje wartości, idee, wiarę jest z tego powodu szykanowanych, poniżanych, odsuwanych dlatego że potrafią stanąć w obliczu prawdy i potrafią powiedzieć, że nie zgadzają się z tym co się dzieje. Czy mówimy o ludziach, którzy kiedyś żyli czy o ludziach współczesnych. Warto, trzeba a nawet należy mówić o tych tematach bo one są bardzo istotne oraz pokazywać ludzi, którzy stawali w obronie prawdy, wiary i wartości- mówił Ryszard Skrzyniarz prof. Akademii Zamojskiej

Pojęcie niezłomności analizował podczas konferencji dr Jan Szot , prof. Akademii Zamojskiej.

- Niezłomność jest pewną formą cnoty męstwa, a dokładniej elementami cnoty męstwa czyli wytrwałości i stałości. Najbardziej jest widoczna w sytuacjach egzystencjalnych poruszeń, albo wtedy  kiedy doświadczamy sytuacji granicznych takich jak aresztowanie czy tortury. Jak byśmy się zachowali w takiej sytuacji? To jest trudno przewidzieć. Męstwo jest jedną z cnót kardynalnych. Mówimy, że ktoś przejawia cnoty męstwa jeżeli potrafi przytrzymać atak zła, opanować strach, a jednocześnie potrafi przeciwstawić się złu. Czynić dobro. Nie możemy reagować złem na zło bo po prostu powiększamy zło.

Gala BohaterON 2023. Oto nagrodzeni i wyróżnieni

O Jadwidze Zamoyskiej- Kobiecie niezłomnej mówił podczas konferencji ks.dr dab. Zbigniew Babicki, prof. UKSW

- Jadwiga Zamoyska była kobietą nietuzinkową. W tym roku obchodziliśmy setną rocznice jej śmierci. Jadwiga Zamoyska zwłaszcza w swojej pracy społeczno- wychowawczej i społeczno- religijnej podkreślała wartość patriotyzmu. Założyła własną szkołę, szkołę domowej pracy kobiet , która miała za zadanie kształcić charaktery polskich kobiet, które poprzez rzetelna pracę , codzienne obowiązki wykonywały je aby służyć ojczyźnie. To było jej hasło.

O Dzieciach Łukowca , o bohaterach jednej z baz samoobrony Kresów II RP mówiła dr. prof Akademii Zamojskiej- Teresa Bojarska- Szot:

- Celem mojego wystąpienia było pokazanie mężnej postawy nie tylko pojedynczych osób ale i całej grupy, całych wiosek. Łukowiec to były wioski czysto polskie. W czasie II Wojny Światowej ludność została postawiona w straszliwie trudnej sytuacji. Tutaj powstała baza samoobrony dzięki wsparciu AK. Łukowiec, to miejsce stało się bazą , tratwą ocalenia. Niezłomność ludzi Łukowca , partyzantów, dowódców i zwykłych ludzi polegała na tym, że przyjmowali wszystkich.

Konferencja naukowa została zorganizowana 7.12 przez Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej oraz Fundację „Biografie Codzienności”.​ W konferencji wystąpiło 25 prelegentów.