Projekt został sfinansowany z budżetu województwa lubelskiego w kwocie 3,9 mln. zł. Koszty doposażenia w nowe urządzenia i sprzęty (ok. miliona złotych) zamojski szpital pokrył z własnych pieniędzy.
- To bardzo ważna inwestycja dla Zamościa i dla regionu zamojskiego. Te 4 miliony i te nowe warunki, sprawią, że chorowanie stanie się dla pacjentów mniej uciążliwe. Każda złotówka wydana na zdrowie bardzo cieszy Zarząd Województwa. To są najlepiej wydane pieniądze - mówił Marszałek Województwa Lubelskiego- Jarosław Stawiarski.
Blok H to parterowy budynek o powierzchni ponad 690 metrów kwadratowych. Budynek przeszedł termomodernizację. Zmodernizowano wszystkie instalacje. Prace obejmowały też wykonanie 21 stanowisk do hemodializ, powstała również izolatka z jednym łóżkiem.
- Nowa stacja dializ to jest bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Rozmach i kompleksowość tych prac, które zostały wykonane bardzo nas cieszy- mówi Zastępca Prezydenta Zamościa- Piotr Orzechowski.
W ramach tej inwestycji wykonano też pomieszczenie do stacji uzdatniania wody, wprowadzono też nowy układ pomieszczeń.
Dotychczasowa stacja dializ funkcjonowała w zamojskim szpitalu od 1994 roku.
- Sprzęt był wyeksploatowany, ulegał częstym awariom. Postanowiliśmy zabiegać o pozyskanie środków, aby stworzyć warunki na miarę XXI wieku. Inwestycja polegała na dostosowaniu pomieszczeń na potrzeby stacji dializ - mówi Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu- Adam Fimiarz.
O trudnościach z remontem dotychczasowej stacji i o korzyściach z jej powstania mówi Dariusz Dembicki -Kierownik Stacji Dializ i Ordynator Oddziału Nefrologii Zamojskiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu:
- Ze względu na warunki pracy ciągłej trudno było organizować tam remonty. Nowa stacja dializ umożliwiła przejście z XX do XXI wieku. Warunki socjalne, w których przebywają pacjenci uległy poprawie. Szatnia została unowocześniona, pokój socjalny został zorganizowany. Pojawiła się klimatyzacja, dzięki której w porze letniej przebywanie wielogodzinne w pomieszczeniu będzie bardziej komfortowe co będzie miało wpływ na poprawę samopoczucia i jakości życia pacjentów.
Dzięki nowej inwestycji jest więcej stanowisk do hemodializ. Ich liczba wzrosła z 14 do 21 co pozwoli na przyjęcie w jednym czasie większej liczby pacjentów, którzy regularnie korzystają z dializ.
- Obecnie mamy dializowanych 75 pacjentów. Są to pacjenci, którzy przyjeżdżają do nas na hemodializy w cyklu poniedziałek, środa, piątek bądź też sobota, czwartek i wtorek. Mamy też pacjentów tak zwanych gościnnych. Nowa stacja daje nam większe możliwości. Sale są większe, lepiej doświetlone. Mamy możliwość dializowania w jednej turze dwudziestu pacjentów więc większość dializ będzie dializami dziennymi. Poprawi to znacząco komfort życia pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Nasza praca też będzie ułatwiona- mówi Marzena Malewska- Kowalczyk- Pielęgniarka Oddziałowa pracująca w Stacji dializ.
Monitorowanie pacjentów będzie możliwe dzięki monitoringowi wizyjnemu, który znajduje się w punkcie pielęgniarskim. Dotychczas tego nie było.
Nowa stacja dializ jest zlokalizowana w osobnym budynku usytuowanym obok głównego gmachu szpitala. Ma niezależne wejście.