Zamość

i

Autor: Daniel Czubara Akademia Zamojska

HISTORIA

Mówili o Powstaniu Zamojskim. Były prelekcje i panel dyskusyjny

2025-03-27 11:09

Akademia Zamojska zorganizowała wczoraj (26.03) ogólnopolską konferencję naukową pt. “Powstanie Zamojskie 1942- 44. Uczestniczyli w nim znawcy historii i uczniowie zamojskich szkół.

 Rektor Akademii Zamojskiej, dr hab. Paweł Skrzydlewski, otworzył konferencję w  auli Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej.

Powstanie Zamojskie to wydarzenie niezwykle ważne w historii naszej Ojczyzny. Jest świadectwem nie tylko martyrologii, ale przede wszystkim miłości do Ojczyzny, do wolności, niepodległości oraz troski o nasz suwerenny byt, a także sprzeciwu wobec totalitarnych form, które płynęły ze strony Niemiec. Wszyscy pamiętamy o wydarzeniach, jakie dotknęły wówczas nasz region – deportacje tysięcy Polaków, straszny los Dzieci Zamojszczyzny, gwałt i przemoc, które w tamtym czasie się działy. Spotkało się to z oporem Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich- mówił prof. Akademii Zamojskiej Paweł Skrzydlewski.

Cmentarz w Bukowinie zalewa woda

Konferencja została zorganizowana po to, aby podtrzymywać pamięć o zbrojnej akcji Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przeciwko niemieckim okupantom. Uczelnia chciała też , aby zamojska młodzież, która była na konferencji, poznała bohaterów powstania zamojskiego

O jednym z nich czyli o-dowódcy i organizatorze Powstania Zamojskiego- Konradzie Bartoszewskim ps. "Wir"- mówił mówił dr Andrzej Harkot z UKSW.

- Konrad Bartoszewski jest wzorem ze względu na swoją postawę. Mógł przecież żyć spokojnie i zając się praca zawodową, ale jednak podjął starania o to, aby przywrócić, w miarę swoich możliwości, niepodległość Polsce. Podjął starania, aby poprzez działalność konspiracyjną zatrzymać akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie i ochronić ludność- podkreśla Andrzej Harkot.

Na konferencji można było wysłuchać sześciu wykładów: prof. Bogdana Musiała (Niemcy, Monachium) „Powstanie Zamojskie w ocenie niemieckich okupantów czasów II wojny światowej”, dr Krzysztofa Raka (Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu) „Aktion Zamość w realizacji nazistowskiej utopii rasowej”,dr Roberta Derewendy (Dyrektora Oddziału IPN w Lublinie)„Powstanie Zamojskie w polityce historycznej państwa polskiego”, Prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka „Działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w trosce o pamięć o Powstaniu Zamojskim”,Łukasza Potockiego (Dziekana WNHS Akademii Zamojskiej) „Powstanie Zamojskie jako temat badawczy w Akademii Zamojskiej w latach 2021-2024”,  dr Andrzeja Harkota (UKSW) „Konrad Bartoszewski "Wir". Żołnierz-organizator-dowódca (1942-1945)”.

Był też panel dyskusyjny.​

Zobacz też:

Odsłonięto w Zamościu mural poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny i żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich