Wykład dotyczył relacji świadków Zagłada Żydów zamojskich w relacji świadków.
- Wspomnienia dotyczyły głównie akcji kwietniowej i październikowej we wspomnieniach zarówno Żydów jak i Polaków. Nikt sobie wtedy nie zdawał sprawy, że coś takiego może się wydarzyć. W pierwszych wywózkach ludzie nie wiedzieli co będzie w Bełżcu. Wszyscy na początku myśleli, że jadą do obozu pracy. Z czasem te wiadomości zostały zweryfikowane. We wspomnieniach jawi się obraz bólu. Każdy starał się przetrwać- mówi Ewa Koper z Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu.
Dzisiaj w Zamościu odbędzie się też Marsz Pamięci. Ruszy ze skweru położonego przy dawnej synagodze nowomiejskiej przy ul. Mikołaja Reja 11 w Zamościu czyli przy przedszkolu nr 2. Uczestnicy udadzą się stamtąd do stacji kolejowej „Zamość Starówka” przy ul. Peowiaków.
- Chcemy upamiętnić naszych Żydowskich Sąsiadów, którzy od pokoleń współtworzyli Zamość oraz osoby z innych miast i krajów, które trafiły do zamojskiego getta. Większość z nich została zamordowana w obozach zagłady. 82 lata temu, 16 października 1942, Niemcy rozkazali pozostałym przy życiu Żydom przejście piechotą do getta w Izbicy. Ten przemarsz, który wiele osób przypłaciło życiem, jest symbolicznym końcem obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście- mówi Daniel Sabaciński z Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Marsz Pamięci wyruszy o godzinie 16.30.
Zobacz też:
Synagoga w Zamościu