zamość

i

Autor: pixabay

Miała przyjąć w kawiarni 50 tysięcy złotych od zamojskiego przedsiębiorcy

2021-12-09 15:00

Chodzi o byłą urzędniczkę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości , która za zastosowanie mniejszej wartości korekty finansowej w rozliczeniu projektu unijnego miała wziąć łapówkę.

Małgorzata O. została aresztowana na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Szczegóły sprawy - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu- Artur Szykuła.

-  8 grudnia tego roku  na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali Małgorzatę O. w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 50 000 zł w związku z pełniona poprzednio funkcją publiczną – starszego specjalisty ds. prawa zamówień publicznych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.Podstawą do zainicjowania postępowania były informacje pozyskane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu podczas czynności procesowych przeprowadzonych w innej sprawie. 

Co ustalono?

- Jak ustalono, Małgorzata O. od grudnia 2017 roku do kwietnia 2018 roku weryfikując prawidłowość rozliczenia przez jednego z zamojskich przedsiębiorców projektu unijnego „Wdrożenie nowego modelu dystrybucji produktów meblowych dzięki uruchomieniu innowacyjnej usługi sieciowej pod nazwą Wirtualne Salony”, współfinansowanego przez PARP, na kwotę ponad 8,8 mln zł, stwierdziła nieprawidłowości skutkujące możliwością nałożenia na beneficjenta korekty finansowej w wysokości od 150 000 zł do 750 000 zł. Wyniki postępowania wskazują, że Małgorzata O. uzależniła zastosowanie minimalnej wartości korekty od udzielenia jej korzyści majątkowej w kwocie 50 000 zł. Do przyjęcia łapówki doszło pod koniec kwietnia 2018 r. w kawiarni nieopodal siedziby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, gdzie urzędniczka spotkała się z zamojskim przedsiębiorcą. 

Małgorzacie O. postawiono zarzuty.

- Podejrzana usłyszała zarzuty uzależnienia wykonania czynności służbowych związanych z obniżeniem korekty finansowej od otrzymania korzyści majątkowej w kwocie 50 000 zł, którą następnie przyjęła. Małgorzata O. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.Prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec Małgorzaty O. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Małgorzacie O. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.