Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Lubelskie: Trzech cudzoziemców odpowie za organizację nielegalnego przekraczania granicy

2022-05-17 15:29

Trzech cudzoziemców odpowie za organizację nielegalnego przekraczania granicy z Ukrainy. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu wnioski o uznanie trzech cudzoziemców za winnych organizowania przekraczania granicy z Ukrainy do Polski wbrew przepisom. Ich pomoc polegała m.in. na przeprowadzaniu nielegalnych imigrantów przez granicę i ich transporcie w głąb Polski i Europy Zachodniej.

Trzech cudzoziemców odpowie za organizację nielegalnego przekraczania granicy

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu wnioski o uznanie trzech cudzoziemców za winnych organizowania przekraczania granicy z Ukrainy do Polski wbrew przepisom. Ich pomoc polegała m.in. na przeprowadzaniu nielegalnych imigrantów przez granicę i ich transporcie w głąb Polski i Europy Zachodniej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła poinformował PAP, że wśród trzech podejrzanych jest obywatel Turcji, Ukrainiec oraz osoba bez obywatelstwa. Mężczyźni mają od 33 do 44 lat. Prokuratura oskarżyła wszystkich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie nielegalnego przekraczania granicy między Ukrainą a Polską. Dodatkowo obywatel Turcji usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą.

Według ustaleń śledczych, grupa działała od lipca do sierpnia ub. r. na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego i na terytorium Ukrainy. "Ich pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy obywatelom Indii polegała m.in. na tym, że wskazywali miejsca, w których obcokrajowcy mieli przekroczyć granicę albo też osobiście te osoby przeprowadzali. Następnie po stronie polskiej oczekiwał już transport, którym przewożono ich w głąb Polski albo do Europy Zachodniej np. do Niemiec" – przekazał rzecznik.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. "Dlatego skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Zamościu wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonymi kary" – wyjaśnił Szykuła.

W toku postępowania przygotowawczego, wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Za organizowanie innym osobom przekraczania - wbrew przepisom - granicy RP, grozi do 8 lat więzienia. Natomiast za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, z kolei udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat.