„Lubelskie Pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamościu przy ul. Zagłoby 8”.

i

Autor: M.S Eska Zamość

galeria

Lubelskie pomaga Ukrainie. W Zamościu powstało miejsce pobytu dla osób uciekających przed wojną

2023-12-01 17:52

Zamieszkać tymczasowo mogą tu matki z dziećmi, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Inwestycja została zrealizowana dzięki Funduszom Europejskim. W oddanym w piątek (01.12) budynku znajduje się 10 mieszkań. ZDJĘCIA

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie (ROPS) zakończył realizację wartego ponad 6,1 mln zł projektu „Lubelskie Pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamościu przy ul. Zagłoby 8”.

W uroczystym otwarciu budynku 1 grudnia (piątek) wziął udział marszałek Jarosław Stawiarski:

— Ten dom jest przykładem pokazującym, że Polacy mają wielkie serce, że chcą pomagać i Polacy będą pomagać. Ten budynek ma służyć najpierw samotnym matkom ukraińskim. Skończy się wojna w Ukrainie, będzie służył na pewno matkom polskim, bo takich obiektów jest w Polsce ciągle za mało. —

Budynek przy ulicy Zagłoby 8 w Zamościu należy do Samorządu Województwa Lubelskiego, mieścił się w nim Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, od kilku lat nie był użytkowany.

Inwestycja zakładała jego przebudowę wraz z wyposażeniem w sprzęt umożliwiający realizację funkcji mieszkaniowych i społecznych.

Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera przemysł zbrojeniowy

Pobyt tutaj jest skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem, to nie jest tymczasowy hotel. Przebywające w nim osoby mają otrzymać wsparcie i ma to być dla nich taka trampolina do dalszego radzenia sobie w życiu. — mówiła Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.

W budynku utworzono 10 odrębnych mieszkań, każde z aneksem kuchennym i łazienką. Łącznie może w nim zamieszkać 40 osób. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W przestrzeni wspólnej powstały również: sala do zabaw dla dzieci, świetlica integracyjna, pralnia i suszarnia, gabinety dla specjalistów świadczących wsparcie dla uczestników projektu (np. psycholog, pedagog, prawnik, doradca zawodowy, tłumacz języka itd.).

Projekt został zrealizowany w ramach Działania 13.2 Infrastruktura usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie z UE dla tego projektu wyniosło 99%, czyli ponad 6 mln zł. Realizacja rozpoczęła się 22 czerwca 2022 roku.

Zobacz zdjęcia z otwarcia inwestycji.