Kalendarzowy początek lata jest datą stałą i przypada na 22. czerwca, astronomiczne wyznacza położenie Słońca w zenicie i jego rozpoczęcie następuje w momencie przesilenia letniego. A kiedy spacerując po Roztoczu będziemy mogli zaobserwować lato fenologiczne?
Początek fenologicznego lata wyznacza moment, kiedy kwitną bzy czarne, poziomki, kaliny koralowe i robinie akacjowe, zwane u nas akacjami. To właśnie pojawienie się kwiatostanu na tych roślinach mówi o tym, że w przyrodzie rozpoczęło się wczesne lato. Potrwa ono aż do momentu, gdy zakwitną lipy drobnolistne, pojawią się pierwsze owoce jeżyn i malin, a także pierwsze owoce wczesnych odmian jabłoni. Fenologicznych pór roku jest aż dziewięć. Trudno im wyznaczyć dokładną datę, każdy rok jest inny, przynosi inną pogodę, inny rozkład opadów czy temperatur. — mówi Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów.
Ten rok był nietypowy, bo wiosna w przyrodzie pojawiła się z ponad dwutygodniowym opóźnieniem. Przykładem są kasztanowce białe, które nie zdążyły tradycyjnie zakwitnąć tegorocznym maturzystom.