- Rok 2023 był rokiem intensywnego czytelnictwa dzieci najmłodszych. To jest bardzo ciekawe zjawisko, pożądane i korzystne. To czytelnictwo w tej grupie wzrosło o prawie 70 procent w porównaniu do 2022 roku. Co się złożyło na ten pozytywny wynik? Była to bardzo dobra współpraca między biblioteka a przedszkolami w ramach między innymi "Aktywnej biblioteki". Drugi czynnik, który się na to złożył to aktywność rodziców. Warto im podziękować, że dbają o to, żeby ich dzieci miały kontakt z książką- mówi Zastępca Dyrektora Książnicy Zamojskiej- Halina Zielińska.
Wzrost zainteresowania książką zaobserwowano też w grupie dzieci od 13 do 15 lat, w której do tej pory obserwowano spadek.
Negatywne zjawisko zauważono w grupie czytelników 60 +. Tam czytelnictwo spadło o 16 procent, tego do tej pory nigdy nie notowano.
- Jest to dla nas zaskoczenie. Zawsze notowaliśmy wzrost a teraz jest spadek. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest demografia, czytelnicy po prostu odchodzą, umierają, ich bliscy zamykają konta. Przyczyną jest też pojawiające się u seniorów problemy ze wzrokiem, które uniemożliwiają im czytanie książek. Poza tym czytelnicy w wieku 60 plus mają tak dużo aktywności, że nie mają czasu na książkę- dodaje Halina Zielińska.
Zamojska biblioteka liczy na to, że pozytywny trend się utrzyma a negatywny odwróci.
Zobacz też:
Zapełnili kiosk z kasetami. Tak na Węglinie powstała niezwykła wystawa przenosząca w czasie.