To miasto położone przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początku XIII wieku. Początek miastu dał XI-wieczny gród obronny Szczekarzew, który w 1394 roku uzyskał prawa miejskie.
Od 1490 do 1826 r. był siedzibą biskupów chełmskich, a przez chwilę funkcjonował też jako stolica diecezji lubelskiej. Miasto zostało kompletnie zniszczone (w 75 proc.) w czasie pierwszej wojny światowej, ponieważ było trzykrotnie zdobywane, co sprawiło, że znalazło się na liście najbardziej zniszczonych miast na terenie okupowanym przez Austro-Węgry.
Pasmo nieszczęść się jednak dla Krasnegostawu nie skończyło wraz z wojną. Podczas kolejnej, w 1940-42, w mieście znajdowało się getto, w którym zamknięto prawie 4 tys. osób narodowości żydowskiej. W okolicy aktywny był też ruch partyzancki, dzięki któremu w 1943 r. uwolniono blisko 300 uwięzionych z miejscowego więzienia i zniszczono 26 pociągów niemieckich (1944).
W okresie Polskiej Ludowej rozwój miasta mocno się poprawił. W 1971 r. zapoczątkowano tradycję "Chmielaków Krasnostawskich". Nadal istnieje tam również budynek synagogi. W czasie wojny została zniszczona przez Niemców, po wojnie przebudowano ją na potrzeby warsztatu krawieckiego, a teraz budynek stoi opustoszały.
Krasnystaw to miasto oddalone od Zamościa zaledwie 30 km. Warto więc wybrać się tam na spacer i odkryć walory tego miasteczka.