Wścieklizna atakuje w Warszawie

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Wścieklizna atakuje w Warszawie

WIADOMOŚCI

Kilkanaście gmin z woj. lubelskiego jest „obszarem zagrożonym wścieklizną”. Pojawią się tu tablice ostrzegawcze

W związku z wykryciem kolejnych ognisk wścieklizny w woj. lubelskim, na terenie kilkunastu gmin mają pojawić się tablice ostrzegawcze: „Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”. To wynik nowego rozporządzenia wydanego przez wojewodę lubelskiego.

Jak już informowaliśmy, w ostatnim czasie na terenie Lubelszczyzny wykryte zostało siódme i ósme ognisko wścieklizny w kraju. W związku z tym na początku października wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał nowe rozporządzenie „w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt”, które obejmuje teren trzech powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.

Kilkanaście gmin z woj. lubelskiego oznaczone tablicami ostrzegającymi przed wścieklizną

Zgodnie z zapisami dokumentu, na terenie kilkunastu gmin na wyznaczonym obszarze woj. lubelskiego mają pojawić się tablice ostrzegawcze z napisem „Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”. Ustawiane są one na granicach samorządów, parkingach, ścieżkach dla pieszych oraz drogach publicznych i prywatnych. Mowa o następujących gminach:

  • w powiecie hrubieszowskim: Dołhobyczów i Mircze,
  • w powiecie tomaszowskim: Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce i Ulhówek,
  • w powiecie zamojskim: Komarów Osada i Łabunie.
Stefcio z Ukrainy stracił oko. Weterynarze z Przemyśla chcą mu pomóc

Jakie zasady obowiązują na obszarach zagrożonych wścieklizną?

Na terenach objętych zagrożeniem do odwołania obowiązuje zakaz organizowania wszelkich wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę (w tym m.in. wystaw i pokazów psów i kotów). Nie można też organizować polowań i odłowów łownych zwierząt (z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych i polowań bez nagonki).

Mieszkańcy wyżej wymienionych gmin muszą ponadto trzymać psy na uwięzi lub ogrodzonym terenie oraz pamiętać o obowiązkowym szczepieniu kotów i psów przeciwko wściekliźnie (w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia). Z kolei zwierzęta gospodarskie na pastwiskach muszą pozostawać pod stałą kontrolą właściciela.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną, która dotyka centralny układ nerwowy ssaków (w tym również ludzi), a okres jej inkubacji wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, wirus „przenosi się w głównej mierze poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową”, czyli np. poprzez pogryzienie.

Jak już informowaliśmy, w październiku w woj. lubelskim planowana jest kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki te będą w postaci blistrów z płynem, które będą zatopione w brązowo-zielonych przynętach i zostaną zrzucone z samolotów lub rozłożone ręcznie przez pracowników inspekcji weterynaryjnej na terenie woj. lubelskiego.

Zobacz także: Park Rury w Lublinie w jesiennej odsłonie! Zobacz koniecznie jak teraz wygląda. Zdjęcia z ziemi i nieba

Źródło: Kilkanaście gmin z woj. lubelskiego jest „obszarem zagrożonym wścieklizną”. Pojawią się tu tablice ostrzegawcze