Lis

i

Autor: pixabay.com/zdjęcia ilustracyjne

WIADOMOŚCI

Już 28 ognisk wścieklizny w woj. lubelskim. Ponad tysiąc zwierząt zostanie odstrzelonych

2024-12-04 15:42

Wścieklizna nie odpuszcza. W województwie lubelskim zostało potwierdzone już 28. ognisko tej groźnej choroby. W związku z tym w naszym regionie rozpocznie się odstrzał sanitarny lisów i jenotów, który obejmie łącznie ponad tysiąc zwierząt.

Wścieklizna atakuje w woj. lubelskim. Zarządzono odstrzały sanitarne dzikich zwierząt

Na Lubelszczyźnie potwierdzone zostało już 28. ognisko wścieklizny w tym roku. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się tej choroby (stanowi ona zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi), 2 grudnia wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego lisów i jenotów na terenie pięciu powiatów Lubelszczyzny:

  • biłgorajskiego – odstrzelonych ma zostać 280 lisów i 8 jenotów,
  • hrubieszowskiego – odstrzelonych ma zostać 172 lisów i 20 jenotów;
  • krasnostawskiego – 236 lisów do odstrzału,
  • tomaszowskiego – 176 lisów i 12 jenotów do odstrzału,
  • zamojskiego – 233 lisów i 24 jenotów do odstrzału.

Jak wskazują służby sanitarne, chore zwierzęta najprawdopodobniej migrują do naszego kraju z Ukrainy, gdzie z powodu wojny znacznie ograniczone zostały szczepienia przeciwko tej chorobie. Głównym nosicielem wścieklizny są lisy, choć w ostatnich miesiącach wykryto ją także u jenotów oraz, w pojedynczych przypadkach, np. u sarny, kotów, a nawet krowy.

Dziki w Skansenie w Lublinie !

Odstrzałem lisów i jenotów mają się zająć wyznaczone w rozporządzeniu wojewody lubelskiego koła łowieckie, działające na terenie podanych powiatów, a następnie dostarczyć truchła do miejsc wskazanych przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Odstrzały sanitarne na terenie Lubelszczyzny mają być prowadzone do końca lutego 2025 r.

Obowiązkowe szczepienia kotów i psów przeciwko wściekliźnie

Wojewoda lubelski wydał również rozporządzenie, w którym rozszerzony został zasięg obowiązkowego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Teraz obowiązuje on na całym obszarze pow. biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Właściciele kotów mają obowiązek zaszczepienia ich w terminie 30 dni po ukończeniu przez zwierzę trzeciego miesiąca życia.

Ponadto, w Polsce obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie obowiązuje psy.

„Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia” – podkreśla Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Na terenach zagrożonych tą chorobą w woj. lubelskim policjanci kontrolują wypełnianie tego obowiązku. Za jego niedopełnienie właścicielowi zwierzęcia grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną, która dotyka centralny układ nerwowy ssaków (w tym również ludzi), a okres jej inkubacji wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, wirus „przenosi się w głównej mierze poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową”, czyli np. poprzez pogryzienie.

Zobacz także galerię: Te wsie w woj. lubelskim zostaną miastami w 2025 r. Zobacz, jak wyglądały przed laty!

Źródło: Już 28 ognisk wścieklizny w woj. lubelskim. Ponad tysiąc zwierząt zostanie odstrzelonych