Wakacje w Wiosce Gotów

i

Autor: Wioska Gotów

Hrubieszów: Wioska Gotów w Masłomęczu

2021-07-09 15:54

Wioska Gotów w Masłomęczu w czasie wakacji jest dostępna dla zwiedzających 6 dni w tygodniu. W ostatnią niedzielę lipca (25.07) odbędzie się tam 17. Biesiada archeologiczna - impreza na którą przybywają grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu w gminie Hrubieszów jest rekonstrukcją osady gockiej z II i IV w n.e. Powstał w miejscu gdzie lubelscy archeolodzy od lat 70. XX wieku prowadzili wykopaliska na cmentarzysku gockim. W ciągu 25 lat badań dokonano wyjątkowych odkryć, m.in. związanych z tajemniczymi i makabrycznymi zwyczajami pogrzebowymi germańskiej społeczności. Goci to lud, który przywędrował w I w n. e. ze Skandynawii do Kotliny Hrubieszowskiej i tutaj ze względu na korzystne położenie geograficzne i szlaki handlowe postanowił się osiedlić na 250 lat.

Masłomęcz to jest to miejsce, w którym postanowiliśmy coś więcej na temat historii Gotów na Lubelszczyźnie opowiedzieć. W 2014 roku gmina Hrubieszów postanowiła wybudować tam skansen archeologiczny, który jednocześnie opowiadałby o życiu pozagrobowym, co może wydaje się dość trudne, ale przede wszystkim o życiu codziennym między II a IV wiekiem n.e. Wybudowano kilka rekonstrukcji budowli krytych strzechą, wyposażonych w elementy takie, jakich mogli Goci 1800 lat temu. Stało się to takim punktem edukacyjnym i jednocześnie trochę rozrywkowym. — mówi dyrektor  muzeum w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.

Wioska Gotów jest czynna od maja do października. Stanowi z pewnością ciekawą i wartościową edukacyjnie i turystycznie ofertę dla wszystkich grup wiekowych, dla szkół i indywidualnych zwiedzających. Miłośników historii oraz wszystkich chcących poznać ją z bliska, Goci z Masłomęcza zapraszają na 17. Biesiadę archeologiczną 25. lipca. Szczegóły są dostępne na stronie i Facebooku skansenu.

Raport z anteny 9.07, godz.10